Według badań na zlecenie firmy Wiener, co trzeci Polak nie dysponuje żadnymi oszczędnościami na czarną godzinę czy planowane inwestycje. To mało optymistyczne dane, ale z innej strony – silna motywacja, aby uniknąć kłopotów finansowych. Brak oszczędności nie zawsze wynika z braku możliwości odłożenia pieniędzy. W wielu sytuacjach okazuje się, że to bardziej kwestia nieumiejętności zarządzania swoimi środkami. Poznaj zatem skuteczne sposoby na to, jak oszczędzać.
1. Jak oszczędzać? Zdefiniuj cele i znajdź motywacje
Trudno wiedzieć, jak oszczędzać skutecznie, gdy nie ma się nakreślonego celu tych działań. Trzeba wiedzieć, po co w zasadzie odmawiać sobie przyjemności lub trzymać konkretnych sposobów, które wymieniamy w tym poradniku.
Dopasuj cel oszczędności do swojej prywatnej sytuacji. Zastanów się, na co potrzebujesz pieniędzy w pierwszej kolejności, na czym Ci najbardziej zależy. Na wakacjach w wymarzonej lokalizacji? Na upragnionym remoncie mieszkania? A może na środkach na czarną godzinę, bo w trudnych czasach lepiej być gotowym na nagłą utratę pracy lub inne źródło problemów finansowych?
Dobrze jest definiować cele życiowe – w tym oszczędnościowe – z wykorzystaniem sprawdzonych metod, jak np. SMARTER. Wg tej koncepcji Twój cel powinien być m.in. ambitny, mierzalny i określony w czasie.
Dodatkową motywacją, a zarazem pomocą w planowaniu są aplikacje mobilne, które zawsze masz w zasięgu dłoni, a ich powiadomienia są skutecznym przypomnieniem, by trzymać się oszczędnościowych założeń.
2. Kontroluj domowy budżet
Na ten moment żyjesz od pierwszego do pierwszego, a poza tym masz wrażenie, że Twoje pieniądze rozchodzą się bez jakiejkolwiek kontroli? Być może popełniasz podstawowy błąd, czyli nie tworzysz domowego budżetu choćby w perspektywie najbliższego miesiąca.
Z pomocą wyciągów z kont bankowych, rachunków, a także uwzględniając swoje potrzeby i nawyki, stwórz miesięczny budżet gospodarstwa domowego, listę obowiązkowych (lub bardzo ważnych) wydatków, m.in. na:
- raty kredytu lub pożyczki (jeśli masz tego typu zobowiązania),
- paliwo i/lub bilety komunikacji publicznej,
- rachunki za media, abonamenty, czynsz itp.,
- lekarstwa, artykuły higieniczne, żywność itp.,
- szkolne i edukacyjne wydatki dzieci (jeśli masz tego typu zobowiązania).
Samo sporządzenie listy nie „wyczaruje” pieniędzy na pokrycie podstawowych kosztów, ale będzie dobrym punktem wyjścia dla znalezienia celu, motywacji i sposobów na oszczędzanie.
3. Zmień wybrane nawyki
Nie da się ukryć, że wiele naszych wydatków to tak naprawdę cokolwiek zbędny konsumpcjonizm lub nawyki, które nie wnoszą zbyt wiele dobra w codzienne życie. Każdy z nas mógłby zapewne sporządzić listę niepotrzebnych kosztów. I choć warto pozwalać sobie na drobne przyjemności czy nagrody za wykonaną pracę, to jednak „szastanie” pieniędzmi, gdy nie ma się zbyt wiele oszczędności, jest – delikatnie mówiąc – mało rozsądne.
Dlatego:
- ogranicz imprezowanie czy posiłki spożywane w lokalach,
- ogranicz wydatki na nowe, drogie ubrania, a te, których nie nosisz, sprzedaj za pomocą narzędzi w rodzaju Vinted,
- ogranicz, a najlepiej zrezygnuj z używek, które pochłaniają dużo pieniędzy, a na dodatek źle wpływają na zdrowie.
To tylko wybrane przykłady – wiesz dobrze, że jest znacznie więcej wydatków, które można ograniczyć, a nie ma to bezpośredniego wpływu na codzienne życie.
4. Ogranicz jazdę samochodem
Wzrost cen paliwa, szczególnie zauważalny w 2022 roku, każe postawić znak zapytania przy dotychczasowych nawykach za kierownicą. Jeżdżenie samochodem stało się wręcz zbytkiem. Ale, z innej strony, czy naprawdę za każdym razem jeździsz autem z realnej potrzeby? Wygoda poruszania się własnym pojazdem jest niezaprzeczalna, ale komunikacja zbiorowa, jazda rowerem lub hulajnogą albo spacer są tańszym wyborem. Chodzenie choćby na krótkich dystansach jest korzystne dla zdrowia, z kolei jazda komunikacją publiczną albo rowerem też może być świetną alternatywą. Jasne – nie wszędzie, nie zawsze. Ale nawet jeżeli częściowo zrezygnujesz z jeżdżenia samochodem, gdzie tylko się da, to szybko dostrzeżesz oszczędności w portfelu.
5. Zweryfikuj abonamenty i subskrypcje
Jako konsumenci wszelakich treści przyzwyczailiśmy się już do modelu subskrypcyjnego. Netflix, Amazon Prime Video, HBO Max, Viaplay, Disney+… a to tylko część stron i aplikacji z filmami i serialami. Dalej Tidal lub Spotify z muzyką, uniwersalny YouTube Premium, wreszcie dostęp do treści za paywallem wielu czołowych redakcji. Nie wspomnieliśmy o książkach i audiobookach w Legimi czy EmpikGo! Takich wydatków jest całkiem sporo, ale czy aby na pewno masz czas na wszystkie?
Rozważ, z których kont korzystasz częściej, a z których rzadziej lub wcale. Być może niepotrzebne subskrypcje drenują, bez potrzeby, Twoje konto bankowe, a Ty nawet tego nie zauważasz. Zrezygnuj z płatności, które są za treści, z jakich nie korzystasz. Zwłaszcza że całym urokiem subskrypcji jest możliwy powrót w dowolnym momencie.
Podobnie warto zastanowić się nad sensownością posiadania abonamentu np. za telewizję kablową. Czy w dobie Netflixa, YouTube i wybranych kanałów telewizyjnych online posiadanie osobnej, kosztownej umowy na satelitę lub kablówkę ma sens? Zweryfikuj też, czy korzystasz z opłacalnej finansowo opcji Internetu stacjonarnego i mobilnego.
Tnij koszty, gdzie to możliwe i płać tylko za treści, z których chcesz i zamierzasz korzystać. To skuteczny sposób na to, jak oszczędzać.
6. Zautomatyzuj wydatki i kontrolę nad oszczędnościami
Już wybrane aplikacje mobilne banków (np. mBank) stwarzają przyjazne warunki do oszczędzania pieniędzy. Samodzielnie skonfigurowana apka pozwala m.in. na:
- ustalanie celów,
- automatyczne pobieranie wskazanych kwot (np. końcówki każdej płatności),
- generowanie raportów i wyświetlanie powiadomień.
Jedno to wiedzieć i chcieć, drugie to kontrolować i mieć pomoc. A nowoczesne narzędzia naprawdę są pomocne w oszczędzaniu pieniędzy.
7. Jak oszczędzać? Uwolnij się od zadłużenia
Jak oszczędzać, gdy już same raty kredytów i pożyczek pochłaniają sporą część dochodów? Trudna rzecz, ale może właśnie to zmotywuje Cię, by za cel oszczędzania obrać spłatę, przynajmniej częściową, zadłużenia. Pozbądź się jak największej liczby zobowiązań, aby potem móc ze spokojem planować kolejne oszczędności – już na własne wydatki, a nie zwrot pieniędzy do banku czy innego pożyczkodawcy.
8. Rób zakupy rzadziej, z listą i pełnym żołądkiem
Istnieje długa lista porad związanych z potencjalnymi oszczędnościami na podstawowych wydatkach, które przeznacza się na żywność i produkty codziennej potrzeby. Warto wspomnieć np. o rzadszym chodzeniu do sklepu, aby uniknąć pokus i nie tracić cennego czasu (i paliwa, jeśli dojeżdżasz autem).
Co do zasady warto mieć przy sobie listę zakupów i trzymać się jej. Gdy wchodzisz do sklepu spontanicznie, bez planu, łatwiej o niepotrzebne, całkowicie zbędne wydatki. A gdy pomnożymy te koszty przez np. kilkanaście dni w miesiącu… przypuszczalna kwota robi wrażenie.
Jeszcze jedno: nie chodź na zakupy spożywcze z poczuciem głodu. Wtedy łatwiej o szybkie zakupy niekoniecznie zdrowej i niekoniecznie taniej żywności, która ma błyskawicznie zastąpić pełnowartościowy i zapewne tańszy w przygotowaniu, domowy posiłek.
9. Zacznij lepiej zarabiać
Umówmy się – łatwiej oszczędzać pieniądze, gdy ma się większe dochody. Dlatego zastanów się, jak zacząć je osiągać. Aby znaleźć środki do zaoszczędzenia rozważ:
- założenie własnej, dodatkowej działalności gospodarczej,
- dodatkowe zlecenia w pracy sezonowej, usługowej, weekendowej czy w ramach freelancingu,
- sprzedaż produktów przez Internet.
Oprócz tego – weź pod uwagę awans w pracy lub zmianę pracodawcy na tego, który płaci więcej i daje ciekawszą perspektywę rozwoju. Aby zwiększyć swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe, możesz wziąć udział w szkoleniach i kursach online. Część z nich – np. w Akademii Kar-Group – jest darmowa. Wystarczy, że wejdziesz na stronę https://kar-group.elk.pl/darmowe-kursy/ i skorzystasz z bezpłatnych materiałów edukacyjnych w zamian za zapisanie się do newslettera.
10. Znajdź swoje sposoby na to, jak oszczędzać
To tylko kilka przykładowych propozycji. Twoje pieniądze to Twoja sprawa – dlatego Ty najlepiej wiesz, od czego zacząć skuteczne oszczędzanie.