10 sposobów, jak nauczyć się odpoczywać

4.9/5 - (15 votes)
jak nauczyć się odpoczywać

Podziel się postem

Ilość bodźców, które docierają do ludzi, szczególnie mieszkających w dużych aglomeracjach miejskich, potrafi być dziś ogromna. Wszechobecny hałas oraz mnogość kolorów i informacji sprawiają, że zapominamy o relaksie i coraz częściej zaczyna być on spychany na dalszy plan. Warto zatem wiedzieć, jak nauczyć się odpoczywać.

Najważniejsza jest sama świadomość, że odpoczynek to nie zawsze strata czasu i dla każdej osoby jest on po prostu koniecznością. Jedni z nas zniosą więcej, inni mniej – dla niektórych 8 godzin pracy od poniedziałku do piątku to już spory wysiłek, podczas gdy inni po 12 godzinach intensywnej pracy potrafią pojechać na siłownię i dodatkowo znaleźć jeszcze czas na realizowanie swoich pasji. W takim razie jak nauczyć się odpoczywać?

Jak nauczyć się odpoczywać? Nie skupiaj się tylko na pracy

Spędzasz w miejscu pracy większość tygodnia, a kiedy z niej wracasz, w domu nadal czekają na Ciebie inne obowiązki? To niestety problem wielu dorosłych osób. Kiedy skończysz pracować, postaraj się w miarę możliwości nie myśleć przez jakiś czas o sprawach związanych ze swoim zawodem. Pracoholizm dotyka coraz więcej ludzi, którzy często są nieświadomi zagrożenia, jakie niesie ze sobą ta przypadłość i kompletnie zapominają o odpoczynku. Nadmierny wysiłek zarówno fizyczny, jak i umysłowy może powodować osłabienie organizmu i w konsekwencji prowadzić do wypalenia zawodowego, depresji i innych przewlekłych chorób. Trudno wtedy o poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak nauczyć się odpoczywać.

Dostosuj formę wypoczynku do rodzaju wykonywanej pracy. Cały dzień siedzisz przed komputerem? – rozciągnij w takim razie swoje mięsnie, idź na spacer, basen lub np. siłownię. Jeśli z kolei pracujesz fizycznie, pamiętaj, że po intensywnym dniu czy nocy Twojemu zmęczonemu ciału należy się przynajmniej chwila relaksu.

Dbaj o zdrowie fizyczne i psychiczne

Jak nauczyć się odpoczywać? Ważne, aby w ogóle zdać sobie sprawę konieczności odpoczynku. Nikt z nasz nie jest niezniszczalny. Ludzki organizm można w pewnym sensie porównać do maszyny, o którą trzeba dbać i pielęgnować nieustannie, aby działała prawidłowo. Regularny i odpowiednio długi sen oraz zrównoważona dieta to jedne z najważniejszych czynników wpływających na dobre samopoczucie każdego człowieka. Jeśli spędzasz sporą część dnia w zamkniętym pomieszczeniu, pamiętaj, żeby dotlenić mózg. Notorycznie brakuje Ci czasu? W takim razie postaraj się wcześniej rozpoczynać swój dzień.

Weź przykład ze sportowców

Poranne wstawanie to domena profesjonalnych sportowców, z których warto brać przykład, poszukując skutecznych metod odpoczynku. Osoby zdobywające osiągnięcia w różnych dziedzinach sportu doskonale wiedzą, czym jest ciężka praca i dyscyplina, jednak nie byłyby w stanie osiągać spektakularnych sukcesów bez odpowiedniej regeneracji. Po wysiłku fizycznym przychodzi pora na odpoczynek. Jeżeli będziesz ćwiczyć bądź pracować nadmiernie, to efektywność Twoich działań znacząco spadnie, dlatego warto wiedzieć, jak nauczyć się odpoczywać.

Odpowiednio zaplanuj swój wypoczynek

Dyscyplina jest ważna także w przypadku ustalania harmonogramu zajęć. Planowanie kolejnych poczynań jest kolejną metodą, która pomoże Ci zaoszczędzić trochę cennego czasu. Wiele osób, ustalając swoje plany na dany dzień, zapomina o przeznaczeniu chwili na odpoczynek. Sporządzanie harmonogramu działań jest rozsądnym posunięciem i jeśli przygotowana wcześniej lista zadań niezbędnych do wykonania Ci pomaga, to pamiętaj, żeby znalazła się na niej również chwila na rozprostowanie kości i zebranie myśli.

Jak nauczyć się odpoczywać? Zadbaj o wyciszenie, skupienie i wewnętrzny spokój

Funkcjonując na co dzień w otoczeniu innych osób, potrzebujesz czasami odrobiny wytchnienia i samotności, aby móc zacząć poszukiwać odpowiedzi na pytanie, jak nauczyć się odpoczywać. Znajdź zatem coś, co pozwoli Ci odnaleźć wewnętrzny spokój. Może być to książka, spacer, medytacja lub po prostu chwilowe oderwanie się od rzeczywistości i uspokojenie myśli. Zwróć uwagę, że to, co dla jednej osoby jest relaksem, kogoś innego może męczyć lub wprowadzać w zakłopotanie. Jedni kochają adrenalinę, a inni wolą np. plażowanie czy łowienie ryb. Nie przestawaj rozwijać swoich zainteresowań i przez cały czas poszukuj nowych inspiracji.

Zainteresowania, pasje, hobby

Nie wszystko, co polecą Ci inni, będzie dla Ciebie odpowiednie. Twój odpoczynek to Twoja prywatna sprawa i nie należy w tej kwestii kierować się obecnymi trendami ani opinią otoczenia. Osoby ruchliwe wybierają często sport, taniec czy jazdę na rowerze. Obdarzone twórczą naturą piszą, malują lub np. grają na instrumentach. Uczymy się tak naprawdę przez całe życie, a nowe doświadczenia kształtują nasz charakter i rozwijają osobowość. Niejednokrotnie zdarza się, że ktoś odnajduje swoją życiową pasję mimo podeszłego wieku – warto pamiętać, że nigdy nie jest za późno na samorozwój i na to, aby zacząć dowiadywać się, jak nauczyć się odpoczywać.

Kontakt z bliskimi

Nawet jeśli masz naturę introwertyka, od czasu do czasu warto otworzyć się na ludzi i spędzić trochę czasu z rodziną bądź znajomymi. Odpoczynek we własnym zakresie jest ważny, jednak nic tak nie poprawia samopoczucia jak uśmiech bliskiej osoby czy szczera rozmowa z przyjacielem. Zaplanuj odpowiednio taki czas, a może się okazać, że będzie to niezapomniany wypoczynek. Zawsze starannie dobieraj towarzystwo i otaczaj się ludźmi, którzy zarażają Cię pozytywną energią. Pamiętaj, że zwierzęta to także nasi przyjaciele i pies kot czy nawet rybka mogą pomóc Ci w odnalezieniu wewnętrznej harmonii.

Wypoczynek na łonie natury – dowiedz się, jak nauczyć się odpoczywać

Idealnym pretekstem do spędzenia czasu w gronie przyjaciół lub rodziny może być wakacyjna wycieczka. Jak nauczyć się odpoczywać? Nieważne, czy udajesz się gdzieś na długi weekend, czy masz w planach daleki wyjazd – wakacje przydają się każdemu i pozwalają wrócić do pracy oraz codziennych zajęć z dodatkową dawką energii. Istnieje wiele osób, które odnajdują wewnętrzny spokój tylko w naturalnym środowisku wśród zwierząt i drzew – może i Ty jesteś jedną z nich?

Odłóż na bok zbędną elektronikę

Stajemy się coraz bardziej uzależnieni od wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych. Jeśli tylko jesteś w stanie, to wyłącz lub przynajmniej wycisz swój telefon, przynajmniej raz na jakiś czas. Nie przeglądaj portali społecznościowych, kiedy odpoczywasz, gdyż znajduje się na nich sporo treści, które mogą wyprowadzić Cię z równowagi. Z kolei udając się na wakacje, zastanów się dwa razy, czy na pewno będzie Ci w ich trakcie potrzebny laptop – to na pewno nie jest dobry sposób na poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak nauczyć się odpoczywać.

Wprowadzaj regularne zmiany

Niektóre aktywności spalają zasoby Twojej energii, w związku z czym warto próbować nowych rozwiązań i poszerzać swoje zainteresowania. Aby odnaleźć spokój, zminimalizuj każdy z rozpraszających Cię czynników. Odpoczynek pod presją nie ma sensu – nie planuj długiego relaksu, jeśli wiesz, że masz danego dnia sporo do zrobienia. Odwaga to pierwszy krok do sukcesu i może się okazać, że jedna poważna zmiana pozytywnie wpłynie na całe Twoje życie.

4.9/5 - (15 votes)

Odkryj więcej