Jak pracować efektywnie to pytanie zapewne zadałeś(aś) sobie nie raz. A odpowiedź jest taka, że powinniśmy tak pracować, aby przynosiło to jak najwięcej zysków. Dlaczego efektywność jest taka ważna dla pracodawcy i dla przedsiębiorcy?

Ponieważ pozwala firmie czy zakładowi osiągnąć zamierzone cele. Jednak sama motywacja to nie wszystko! W przypadku braku założonych efektów, warto poszukać czynników, które poprawią naszą produktywność, niezależnie od działań przełożonych. Na początek:

Jak pracować efektywnie

Jak pracować efektywnie – 12 technik

1. Zadbaj o pozytywne stosunki interpersonalne w pracy.

Właściwa atmosfera w miejscu pracy, pozytywne wzajemne nastawienie pracowników do siebie i przełożonych, przekładają się bezpośrednio na nasze nastawienie do samej pracy i wpływają na naszą wydajność.

2. Dostosuj oświetlenie do charakteru wykonywanych zadań.

Prawidłowe oświetlenie nie rzuca odblasku i cienia, zapewnia optymalną widoczność i umożliwia widzenie naturalnych barw. Pobudza do pracy i zwiększa spostrzegawczość, co poprawia pewność działania. Dobre oświetlenie chroni również wzrok.

3. Dbaj o właściwe warunki mikroklimatyczne.

Częste wietrzenie pomieszczenia, odpowiednia temperatura i wilgotność wpływają na sprawność psychofizyczną i zmniejszają zmęczenie. Zbyt wysoka temperatura otoczenia powoduje spadek wydajności i koncentracji, dlatego im cięższy wysiłek, tym więcej ciepła oddajemy i powinniśmy ją obniżyć.

4. Przestrzegaj zasad BHP i pracuj zgodnie z instrukcjami.

Na efektywność naszej pracy ma wpływ hałas i drgania, jakie do nas docierają. Powodują wzrost napięcia mięśni i zmiany w mózgu. Jeśli dociera do nas za dużo decybeli, stajemy się drażliwi i bardziej zmęczeni, a to ma negatywny wpływ na dokładność i szybkość wykonywanych przez nas zadań. Każde stanowisko pracy posiada instrukcje, zalecenia, procedury postępowania, by zapewnić sobie bezpieczeństwo.

5. Optymalizuj sprawność obsługi stanowiska pracy.

Zaopatrzenie materialno-informacyjne jest niezbędne do sprawnego powiązania stanowiska z innymi. Szybki przepływ informacji, obieg dokumentów, zaopatrzenie nas w niezbędne materiały wpływa na wydajność naszej pracy, choć nie zawsze mamy na to bezpośredni wpływ.

6. Uporządkuj przestrzeń, w której pracujesz.

Zacznij od usunięcia z biurka niepotrzebnych rzeczy i przygotowania wszystkich niezbędnych materiałów i przyborów. Zaoszczędzisz czas i skupisz się na realizacji zadania, zamiast co chwila odrywać się od niego. W pobliżu miej zawsze notes do zapisywania tego, co Ci przyjdzie na myśl, a co musi zaczekać aż skończysz to, co rozpoczęte.

7. Zadbaj o dobra komunikację. 👌

Szybki dostęp do informacji oraz ich przepływ pomiędzy poszczególnymi działami i stanowiskami w firmie to podstawa wydajności, zwłaszcza w dużych zakładach pracy. Im lepiej przekazane i wytłumaczone zadania, tym krótszy czas i lepsze ich wykonanie. Błędy w komunikacji znacznie obniżają lub wręcz uniemożliwiają efektywność.

8. Odetnij się od rozpraszaczy.

Wycisz telefon i Messengera, żeby nie odrywały Cię od pracy. Ciągłe spoglądanie na social media wpływa negatywnie na Twoją wydajność, podobnie jak przesiadywanie na facebooku i innych serwisach społecznościowych.

9. Znajdź swój rytm pracy. 👌

Organizm człowieka nie jest przystosowany do wykonywania tej samej pracy, zarówno fizycznej jak i umysłowej, z tą samą efektywnością w dowolnej porze doby. Istniejący zegar biologiczny reguluje przebieg snu i aktywności życiowej w ciągu 24 godzin. Umożliwia on również cykliczne zmiany, jak odpoczynek, aktywności fizyczne i umysłowe, posiłki. Należy to uwzględnić w organizacji pracy i dostosować odpowiednio przerwy. Sami najlepiej czujemy, kiedy posiadamy najwyższy stopień koncentracji i właśnie w tym czasie powinniśmy wykonywać najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane zadania. Podobnie rzecz ma się z jedzeniem i piciem. Kiedy jesteśmy głodni lub spragnieni, myślimy najpierw o zaspokojeniu potrzeb podstawowych, spychając podświadomie wszystkie inne działania na dalszy plan. W takich chwilach, nasza wydajność spada do minimum. Chodzi zatem o to, żeby zsynchronizować czas pracy, przerw na odpoczynek i pór spożywania posiłków.

Jak pracować efektywnie
Jak pracować efektywnie

10. Zarządzaj czasem i planuj pracę. 👌

Ułatwią Ci to wszelkie plany, dzienniki i kalendarze z podziałami godzinowymi. W pracy wystrzegaj się najczęstszych pożeraczy czasu, do których należą: niewłaściwa segregacja dokumentów, niezapowiedziani goście, rozpraszanie się, przerwy na nieplanowane rozmowy i telefony, bałagan na biurku, a nawet – odkładanie pracy na później. Jeśli masz problem, żeby określić, na co tracisz czas w pracy – zacznij notować swoje aktywności wraz z konkretnymi minutami, jakie zajęły Ci poszczególne czynności. Zobaczysz wtedy i zrozumiesz, gdzie go marnujesz. W zarządzaniu czasem przydatna bywa macierz Eisenhowera – „to, co ważne, rzadko bywa pilne, a to co pilne, rzadko bywa ważne”. Narysuj sobie kwadrat, podziel na 4 pola i zaznacz w nim zadania:

a) pilne/ważne (sprawy naglące, na przysłowiowe „wczoraj” sytuacje kryzysowe),

b) pilne/nieważne (niektóre spotkania, błahe sprawy naglące), c) niepilne/ważne (planowanie, odpoczynek), d) niepilne/nieważne (przyjemności, wspomniani wcześniej „złodzieje czasu” i social media).

11. Bądź asertywny.

Nie pozwól sobie przeszkadzać, kiedy skupiasz się na zadaniu. Koleżanka z pokoju obok może zaczekać z rozmową do przerwy, a jeśli czegoś potrzebuje – określ, czy sytuacja jest aż tak awaryjna, że Twoja reakcja wymaga natychmiastowego oderwania się od tego, co aktualnie wykonujesz.

12. Pamiętaj, że wielozadaniowość jest wrogiem efektywności.

Kiedy skupiasz się na kilku czynnościach jednocześnie, Twój umysł musi zapanować nad wieloma szczegółami, a przeskakując pomiędzy zadaniami – tracisz czas i energię na przypominanie sobie założeń i wdrażanie się w ich realizację. Zwykle niczego nie zrobisz do końca. Zostałeś wyposażony w wiedzę, dzięki której już dziś możesz poprawić efektywność swojej pracy. Zrób z niej właściwy użytek!

Pamiętaj, że należy się stale rozwijać i doszkalać. 👌

Odsłucha podcastu poniżej lub zapisz się na jeden z darmowych kursów, powodzenia 🙂

1. Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

2. Wywieranie wpływu na ludzi

3. Budowanie Pewności Siebie

4. Jak rozwiązywać konflikty ?

5. Jak się motywować ?

Przeczytaj także

Pomysły na rozwój osobisty – 11 technik

Jak pracować efektywnie – 12 sposobów

Jak oszczędzać pieniądze – 14 sposobów

Jak schudnąć ? radzi dietetyk Maciej Pokarowski

Jak zarządzać czasem – 10 skutecznych technik

Poradnik pozytywnego myślenia online / video

Poradnik pozytywnego myślenia online / video

Proces pozyskiwania klienta / 3 darmowe kursy

Popularne kursy online – jakie szkolenia będą na czasie ?

fraza kluczowa artykułu: Jak pracować efektywnie, Jak pracować efektywnie, Jak pracować efektywnie, Jak pracować efektywnie

5/5 - (2 votes)

About the Author