Jak pracować efektywnie – 12 sposobów

4.9/5 - (26 votes)
efektywnoscwpracy-min

Podziel się postem

Jak pracować efektywnie to pytanie zapewne zadałeś(aś) sobie nie raz. A odpowiedź jest taka, że powinniśmy tak pracować, aby przynosiło to jak najwięcej zysków. Dlaczego efektywność jest taka ważna dla pracodawcy i dla przedsiębiorcy?

Ponieważ pozwala firmie czy zakładowi osiągnąć zamierzone cele. Jednak sama motywacja to nie wszystko! W przypadku braku założonych efektów, warto poszukać czynników, które poprawią naszą produktywność, niezależnie od działań przełożonych. Na początek:

Jak pracować efektywnie – 12 technik

1. Zadbaj o pozytywne stosunki interpersonalne w pracy.

Właściwa atmosfera w miejscu pracy, pozytywne wzajemne nastawienie pracowników do siebie i przełożonych, przekładają się bezpośrednio na nasze nastawienie do samej pracy i wpływają na naszą wydajność.

2. Dostosuj oświetlenie do charakteru wykonywanych zadań.

Prawidłowe oświetlenie nie rzuca odblasku i cienia, zapewnia optymalną widoczność i umożliwia widzenie naturalnych barw. Pobudza do pracy i zwiększa spostrzegawczość, co poprawia pewność działania. Dobre oświetlenie chroni również wzrok.

3. Dbaj o właściwe warunki mikroklimatyczne.

Częste wietrzenie pomieszczenia, odpowiednia temperatura i wilgotność wpływają na sprawność psychofizyczną i zmniejszają zmęczenie. Zbyt wysoka temperatura otoczenia powoduje spadek wydajności i koncentracji, dlatego im cięższy wysiłek, tym więcej ciepła oddajemy i powinniśmy ją obniżyć.

4. Przestrzegaj zasad BHP i pracuj zgodnie z instrukcjami.

Na efektywność naszej pracy ma wpływ hałas i drgania, jakie do nas docierają. Powodują wzrost napięcia mięśni i zmiany w mózgu. Jeśli dociera do nas za dużo decybeli, stajemy się drażliwi i bardziej zmęczeni, a to ma negatywny wpływ na dokładność i szybkość wykonywanych przez nas zadań. Każde stanowisko pracy posiada instrukcje, zalecenia, procedury postępowania, by zapewnić sobie bezpieczeństwo.

5. Optymalizuj sprawność obsługi stanowiska pracy.

Zaopatrzenie materialno-informacyjne jest niezbędne do sprawnego powiązania stanowiska z innymi. Szybki przepływ informacji, obieg dokumentów, zaopatrzenie nas w niezbędne materiały wpływa na wydajność naszej pracy, choć nie zawsze mamy na to bezpośredni wpływ.

6. Uporządkuj przestrzeń, w której pracujesz.

Zacznij od usunięcia z biurka niepotrzebnych rzeczy i przygotowania wszystkich niezbędnych materiałów i przyborów. Zaoszczędzisz czas i skupisz się na realizacji zadania, zamiast co chwila odrywać się od niego. W pobliżu miej zawsze notes do zapisywania tego, co Ci przyjdzie na myśl, a co musi zaczekać aż skończysz to, co rozpoczęte.

7. Zadbaj o dobra komunikację. ?

Szybki dostęp do informacji oraz ich przepływ pomiędzy poszczególnymi działami i stanowiskami w firmie to podstawa wydajności, zwłaszcza w dużych zakładach pracy. Im lepiej przekazane i wytłumaczone zadania, tym krótszy czas i lepsze ich wykonanie. Błędy w komunikacji znacznie obniżają lub wręcz uniemożliwiają efektywność.

8. Odetnij się od rozpraszaczy.

Wycisz telefon i Messengera, żeby nie odrywały Cię od pracy. Ciągłe spoglądanie na social media wpływa negatywnie na Twoją wydajność, podobnie jak przesiadywanie na facebooku i innych serwisach społecznościowych.

9. Znajdź swój rytm pracy. ?

Organizm człowieka nie jest przystosowany do wykonywania tej samej pracy, zarówno fizycznej jak i umysłowej, z tą samą efektywnością w dowolnej porze doby. Istniejący zegar biologiczny reguluje przebieg snu i aktywności życiowej w ciągu 24 godzin. Umożliwia on również cykliczne zmiany, jak odpoczynek, aktywności fizyczne i umysłowe, posiłki. Należy to uwzględnić w organizacji pracy i dostosować odpowiednio przerwy. Sami najlepiej czujemy, kiedy posiadamy najwyższy stopień koncentracji i właśnie w tym czasie powinniśmy wykonywać najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane zadania. Podobnie rzecz ma się z jedzeniem i piciem. Kiedy jesteśmy głodni lub spragnieni, myślimy najpierw o zaspokojeniu potrzeb podstawowych, spychając podświadomie wszystkie inne działania na dalszy plan. W takich chwilach, nasza wydajność spada do minimum. Chodzi zatem o to, żeby zsynchronizować czas pracy, przerw na odpoczynek i pór spożywania posiłków.

4.9/5 - (26 votes)

Odkryj więcej

jak nauczyć się odpoczywać
kurs

10 sposobów, jak nauczyć się odpoczywać

Ilość bodźców, które docierają do ludzi, szczególnie mieszkających w dużych aglomeracjach miejskich, potrafi być dziś ogromna. Wszechobecny hałas oraz mnogość kolorów i informacji sprawiają, że

kurs

Kurs zarządzanie magazynem przez internet

  Kurs zarządzanie magazynem przez internet Kurs zarządzanie magazynem przez internet to szkolenie, które cieszy się co raz większym zainteresowaniem. Zapraszamy na kurs szczegóły w

kurs

Kurs dekoracja przestrzeni online

Kurs dekoracja przestrzeni online Kurs dekoracja przestrzeni przez internet to szkolenie, które cieszy się co raz większym zainteresowaniem. Zapraszamy na kurs szczegóły w linku poniżej.