Jak pracować efektywnie to pytanie zapewne zadałeś(aś) sobie nie raz. A odpowiedź jest taka, że powinniśmy tak pracować, aby przynosiło to jak najwięcej zysków. Dlaczego efektywność jest taka ważna dla pracodawcy i dla przedsiębiorcy?
Ponieważ pozwala firmie czy zakładowi osiągnąć zamierzone cele. Jednak sama motywacja to nie wszystko! W przypadku braku założonych efektów, warto poszukać czynników, które poprawią naszą produktywność, niezależnie od działań przełożonych. Na początek:
Jak pracować efektywnie – 12 technik


1. Zadbaj o pozytywne stosunki interpersonalne w pracy.
Właściwa atmosfera w miejscu pracy, pozytywne wzajemne nastawienie pracowników do siebie i przełożonych, przekładają się bezpośrednio na nasze nastawienie do samej pracy i wpływają na naszą wydajność.
2. Dostosuj oświetlenie do charakteru wykonywanych zadań.
Prawidłowe oświetlenie nie rzuca odblasku i cienia, zapewnia optymalną widoczność i umożliwia widzenie naturalnych barw. Pobudza do pracy i zwiększa spostrzegawczość, co poprawia pewność działania. Dobre oświetlenie chroni również wzrok.
3. Dbaj o właściwe warunki mikroklimatyczne.
Częste wietrzenie pomieszczenia, odpowiednia temperatura i wilgotność wpływają na sprawność psychofizyczną i zmniejszają zmęczenie. Zbyt wysoka temperatura otoczenia powoduje spadek wydajności i koncentracji, dlatego im cięższy wysiłek, tym więcej ciepła oddajemy i powinniśmy ją obniżyć.
4. Przestrzegaj zasad BHP i pracuj zgodnie z instrukcjami.
Na efektywność naszej pracy ma wpływ hałas i drgania, jakie do nas docierają. Powodują wzrost napięcia mięśni i zmiany w mózgu. Jeśli dociera do nas za dużo decybeli, stajemy się drażliwi i bardziej zmęczeni, a to ma negatywny wpływ na dokładność i szybkość wykonywanych przez nas zadań. Każde stanowisko pracy posiada instrukcje, zalecenia, procedury postępowania, by zapewnić sobie bezpieczeństwo.
5. Optymalizuj sprawność obsługi stanowiska pracy.
Zaopatrzenie materialno-informacyjne jest niezbędne do sprawnego powiązania stanowiska z innymi. Szybki przepływ informacji, obieg dokumentów, zaopatrzenie nas w niezbędne materiały wpływa na wydajność naszej pracy, choć nie zawsze mamy na to bezpośredni wpływ.
6. Uporządkuj przestrzeń, w której pracujesz.
Zacznij od usunięcia z biurka niepotrzebnych rzeczy i przygotowania wszystkich niezbędnych materiałów i przyborów. Zaoszczędzisz czas i skupisz się na realizacji zadania, zamiast co chwila odrywać się od niego. W pobliżu miej zawsze notes do zapisywania tego, co Ci przyjdzie na myśl, a co musi zaczekać aż skończysz to, co rozpoczęte.
7. Zadbaj o dobra komunikację. ?
Szybki dostęp do informacji oraz ich przepływ pomiędzy poszczególnymi działami i stanowiskami w firmie to podstawa wydajności, zwłaszcza w dużych zakładach pracy. Im lepiej przekazane i wytłumaczone zadania, tym krótszy czas i lepsze ich wykonanie. Błędy w komunikacji znacznie obniżają lub wręcz uniemożliwiają efektywność.
8. Odetnij się od rozpraszaczy.
Wycisz telefon i Messengera, żeby nie odrywały Cię od pracy. Ciągłe spoglądanie na social media wpływa negatywnie na Twoją wydajność, podobnie jak przesiadywanie na facebooku i innych serwisach społecznościowych.
9. Znajdź swój rytm pracy. ?
Organizm człowieka nie jest przystosowany do wykonywania tej samej pracy, zarówno fizycznej jak i umysłowej, z tą samą efektywnością w dowolnej porze doby. Istniejący zegar biologiczny reguluje przebieg snu i aktywności życiowej w ciągu 24 godzin. Umożliwia on również cykliczne zmiany, jak odpoczynek, aktywności fizyczne i umysłowe, posiłki. Należy to uwzględnić w organizacji pracy i dostosować odpowiednio przerwy. Sami najlepiej czujemy, kiedy posiadamy najwyższy stopień koncentracji i właśnie w tym czasie powinniśmy wykonywać najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane zadania. Podobnie rzecz ma się z jedzeniem i piciem. Kiedy jesteśmy głodni lub spragnieni, myślimy najpierw o zaspokojeniu potrzeb podstawowych, spychając podświadomie wszystkie inne działania na dalszy plan. W takich chwilach, nasza wydajność spada do minimum. Chodzi zatem o to, żeby zsynchronizować czas pracy, przerw na odpoczynek i pór spożywania posiłków.