Jak schudnąć bez efektu jojo – porady i wskazówki

5/5 - (12 votes)
stratawagi jojo-min

Podziel się postem

Pytanie, jak schudnąć bez jojo, pada bardzo często. Dlaczego? Ponieważ to powszechny problem. Spora część osób stosunkowo łatwo zrzuca zbędne kilogramy, ale efekt nie jest zbyt trwały. Duże wahania na wadze mogą stać się przyczyną jeszcze większych problemów ze zdrowiem, zakłócają także stabilność psychiczną, emocjonalną. Tym bardziej ważne jest, aby chudnąć… rozsądnie. Tych kilka porad, które znajdziesz poniżej, przyda się, aby uniknąć niechcianego efektu jojo.

Co to jest efekt jojo (jo-jo)?

Zabawka znana jako jojo (a także koło Maxwella) jest znana od pokoleń. Przeniknęła także do języka potocznego i wspomina się o niej zawsze wtedy, gdy ktoś traci, ale po chwili przybiera na wadze. O efekcie jojo mówimy w odniesieniu do osób, które nie są w stanie utrzymać zredukowanej wagi. I choć istnieją różne przyczyny takiej sytuacji… efekt jest ten sam. Wysiłek włożony w utratę kilogramów idzie na marne. Należy mieć świadomość, że dla organizmu ciągłe zmiany wagi nie są bezpieczne i wskazane. Mówiąc krótko: jeżeli decydujesz się schudnąć, postaraj się zrobić to tak, aby utrzymać efekt, bez powrotu do dawnej wagi, samopoczucia czy kłopotów ze zdrowiem.

Przyczyny efektu jojo

Do najczęściej wymienianych i występujących przyczyn efektu jojo należą:

 • zbyt szybki spadek masy ciała wywołujący reakcję organizmu w postaci odkładania nadwyżek kalorycznych,
 • powrót do złych nawyków żywieniowych po zaprzestaniu stosowania diety,
 • brak ruchu i sportu,
 • niewłaściwa i rygorystyczna dieta prowadząca do zniechęcenia, pogorszenia samopoczucia czy niewłaściwej gospodarki organizmu.

Jeżeli myślisz, że wystarczy pogłodzić się kilka tygodni, by na stałe zapomnieć o wysokiej wadze, której przyczyną było u Ciebie nadmierne przywiązanie do słodyczy czy brak jakiejkolwiek dodatkowej aktywności fizycznej, jesteś w błędzie. To, że niektórym osobom udaje się utrzymywać wagę na stałym poziomie, jest kwestią konsekwentnego stylu odżywiania i właściwych nawyków, o których mówimy w dalszej części artykułu.

Jak schudnąć bez jojo? To możliwe. Należy jednak zacząć od tego, czy w ogóle zrzucanie wagi jest potrzebne. Dietetyk Maciej Pokarowski, który współpracuje z Akademią Kar-Group, w poniższym filmie wyjaśnia, czym właściwie jest nadmierna masa ciała.

Skutki efektu jojo

Aby jeszcze bardziej zachęcić do tego, by schudnąć bez jojo, wskażmy najważniejsze skutki drastycznego wahania wagi w jedną i drugą stronę. To:

 • utrata masy mięśniowej (gdy chudniemy, wraz z tłuszczem tracimy również tkankę mięśniową, ale gdy później tyjemy, przybywa nam jedynie tłuszczu…),
 • dynamiczne i niekontrolowane skoki masy ciała stają się przyczyną wzrostu ryzyka zachorowania na niektóre choroby, np. układu krążenia czy cukrzycę,
 • pogorszenie samopoczucia i samooceny (myślenie w rodzaju „znowu się nie udało”, „to bez sensu”, „nie dam rady”, „to zbyt wyczerpujące” itp.).

Na szczęście – tego wszystkiego można uniknąć. Oto kilka porad. Skorzystaj z nich, by utrzymać wagę na pożądanym, zdrowym poziomie.

1. Jak schudnąć bez jojo? Świadomie korzystaj z diet

Pamiętaj: głodówki nigdy nie można nazywać dietą. Dieta to określony, usystematyzowany sposób odżywiania, który wymaga konsekwencji i analitycznego podejścia, ale nigdy nie powinien stanowić zagrożenia dla zdrowia.

W poniższym filmie dietetyk Maciej Pokarowski przypomina: uwaga na diety cud!

W dietach nie chodzi o to, by się głodzić, albo przez całe tygodnie ciągle jeść lub pić to samo. Mądra i właściwie dobrana dieta stawia na różnorodność i smak, ale przede wszystkim: indywidualne zapotrzebowanie organizmu. Właśnie dlatego warto korzystać z pomocy doświadczonych dietetyków, którzy potrafią układać bezpieczny i skuteczny plan chudnięcia bez efektu jojo.

2. Naucz się zdrowo odżywiać

Dieta dla osób, które chcą się odchudzić (co czasami oznacza chęć zrzucenia nawet kilkudziesięciu kilogramów), jest środkiem do celu, a zarazem nauką na przyszłość. Nawet jeśli osiągniesz swój cel i dobijesz do wymarzonego poziomu… nie możesz wrócić do dawnych, złych nawyków.

Załóżmy, że przyczyną Twojej nadwagi, a nawet otyłości jest: zbyt małe zróżnicowanie posiłków, brak dostatecznej ilości warzyw i owoców w diecie (w stosunku do mięsa czy słodyczy), nadużywanie alkoholu, brak ruchu.

Pozostańmy w naszym przykładzie. Otrzymujesz dietetyczne wsparcie, zmieniasz swoje dotychczasowe podejście, konsekwentnie stosujesz się do porad. Osiągasz pożądaną wagę. Jeżeli po tym wszystkim znów usiądziesz na przysłowiową kanapę, wrócisz do dawnego zagryzania piwa chipsami, a Twoja dieta znów się zaburzy – efekt jojo jest praktycznie gwarantowany.

Dlatego zmiana powinna być kompleksowa, trwała, konsekwentna. Na szczęście: dobra dieta przynosi dobre efekty i dobre samopoczucie. A to stan, do którego chętnie się przyzwyczajamy i mamy w sobie dość motywacji, by utrzymać się w mocnych postanowieniach, bez szczególnych wyrzeczeń.

Zdrowa dieta wymaga po prostu wiedzy. A wiedza ta jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy chcieć ją zdobyć i utrwalić.

3. Sport – odpowiedź na pytanie, jak schudnąć bez jojo

Aby przyspieszyć odchudzanie, a potem powstrzymać ponowne tycie, zorientuj się na sport. Po prostu. Ruszaj się, dbaj o ciało, buduj tkankę mięśniową, a nie tłuszczową. Postaw na to, co sprawia przyjemność, co pasuje do Twojego stylu życia, co dostarcza endorfin. Uprawianie sportu uzależnia, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu!

Podsumowanie – naucz się, jak schudnąć bez jojo

Nieustanne wracamy do jednej myśli: chudnięcie bez jojo jest możliwe dzięki świadomości. Dzięki wiedzy – ale nie jest to wiedza tajemna, ekskluzywna. Wręcz przeciwnie: stosunkowo łatwo zrozumieć, czego Twój organizm potrzebuje, a czego wprost przeciwnie.

Skorzystaj z okazji i zapisz się na bezpłatny kurs Akademii Kar-Group. Odbierz darmowy video kurs przygotowany przez wspomnianego w tekście Macieja Pokarowskiego – dietetyka, który przygotował dotychczas ponad 15 popularnonaukowych publikacji, a także wielokrotnie pojawiał się w mediach (m.in. telewizji), by krzewić wiedzę na temat zdrowego odżywiania.

Bezpłatny kurs Kar-Group obejmuje:

 • metody,
 • uwagi,
 • nawyki,
 • zapotrzebowanie kaloryczne i sposoby jego obliczenia.

Darmowy poradnik

1. Poradnik dietetyczny
2. Jak schudnąć – poradnik video

Wystarczy, że podasz nam swój adres e-mail, na który mamy przesłać bezpłatne materiały szkoleniowe oraz informacje o naszej bogatej ofercie szkoleń online. Zapraszamy! Dowiedz się, jak schudnąć bez jojo.

5/5 - (12 votes)

Odkryj więcej