Jak się motywować – 10 sprawdzonych sposobów

5/5 - (18 votes)
motywacja-min

Podziel się postem

Każdy z nas posiada w sobie pewne pokłady motywacji. Większość z nas niestety, nie potrafi utrzymać jej na właściwym poziomie, dlatego często mamy wrażenie, że nic nam się nie chce. Poczucie braku motywacji jest naturalnym zjawiskiem, jednak warto poznać kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą nam szybko zmotywować się, a co najważniejsze – pomogą trwać w realizacji swoich postanowień.

Jak się motywować do działania ? Poradnik

1. Miej marzenia.

Choć brzmi to banalnie, to właśnie marzenia stanowią motywację do wszelkich działań. Ważne jest, by to, co chcemy zrealizować, było dla nas ekscytujące. Jak sprawić, by nasze codzienne cele stały się dla nas ważne? W pierwszej kolejności, trzeba poświęcić czas na ich przemyślenie. Konieczne jest zatem ich określenie, ale też przekonanie, że pragniemy je zrealizować. W tym miejscu trzeba się skupić na tym, dlaczego chcemy wykonać daną czynności i zmienić myślenie „z muszę na chcę”. Walt Disney stwierdził, że jeśli potrafi się o czymś marzyć, to będzie się potrafiło też tego dokonać. Bez określonych marzeń i wizji trudno jest osiągnąć właściwy poziom motywacji.

2. Zamieniaj swoje marzenia w cele.

Poprzestając jedynie na marzeniach nie osiągniemy niczego, a nasz poziom frustracji będzie rósł z każdym dniem. Marzenia są ideami, wizjami, jeśli nie będą realizowane, staną się jedynie straconymi szansami. Zapisz na kartce swoje marzenia, dzięki temu staną się one konkretnymi celami do zrealizowania. Określ swoje cele wg kryterium SMART. Pamiętaj, by cel był konkretny, mierzalny, realny do osiągnięcia, ważny i określony w czasie.

3. Wypracuj nawyki, które będą pobudzać Twoją motywację.

Bywają dni, kiedy naprawdę nie mamy chęci do działania, wtedy z pomocą mogą przyjść nawyki wyzwalające motywację. To od nas zależy, co dla nas będzie takim celowym przypomneniem do podjęcia pracy. Może to być system karteczek samoprzylepnych, naklejki z tekstami motywującymi, czy inspirujące plakaty. Ważne jest, by znajdowały się one w widocznych miejscach. Dobrym i skutecznym pomysłem są także przypomnienia w telefonie lub stosowanie prostych aplikacji. Takie wyzwalacze nawyku, powodują uruchomienie w mózgu procedury wiążącej się z otrzymaniem nagrody, dzięki temu szybciej jesteśmy w stanie wypracować pewne zachowania.

4. Zautomatyzuj proces motywacji.

Najlepszym sposobem na motywację, oprócz wyrobienia dobrych nawyków, jest stworzenie własnych rytuałów. Większość ludzi sukcesu bez problemu osiąga swoje cele, właśnie poprzez umiejętność wykonywania zaplanowanych działań, bez względu na to, czy im się chce to zrobić, czy też nie mają na to totalnie ochoty. Możliwe jest to dzięki zautomatyzowaniu procesu motywacji poprzez zastosowanie rytuałów. Większość z nich to zwykłe rutynowe czynności i działania, wykonywane rano lub wieczorem. Najważniejsza nie jest pora dnia, a liczba wykonanych powtórzeń danego rytuału. Takim rytuałem może być wczesne wstawanie, wykonywanie ćwiczeń relaksujących, ćwiczenia fizyczne, itp. Możesz sam stworzyć własne rytuały, które pozwolą Ci się ożywić, ale też przypomną o zobowiązaniach i założonych celach. Z czasem wszelkie czynności związane z realizacją marzeń i celów będziesz wykonywać automatycznie.

5. Znajdź czas na relaks i odpoczynek.

Robienie krótkich przerw w pracy poprawia koncentrację i wpływa na ogólną wydajność i efektywność. Większość z nas wraca z większym zapałem do wykonywania zadań po wakacjach czy urlopie. Mamy wtedy więcej energii i pomysłów, ponieważ na nowo zaczynamy interesować się swoimi celami. Jednak, jak w innych aspektach życia, tak i w przypadku odpoczynku, ważne jest znalezienie takiego sposobu relaksu, który nie wytrąci nas z tempa do działania. Dobrze jest sprawdzić, na jak długą przerwę, możemy sobie pozwolić, by nie wpłynęła ona na nas negatywnie.

6. Stwórz swoją grupę wsparcia.

Jej celem będzie motywowanie Cię do działania, ale przed nimi będziesz się rozliczać z realizacji działań i osiągniętych przez Ciebie celów. Pozytywne wsparcie bliskich osób potrafi działać motywująco, dzięki niemu zwiększamy swoje szanse na osiągnięcie sukcesu. Podobnie jest w przypadku osób, przed którymi odpowiadamy za wykonanie celów i zadań. Dzięki nimi jesteśmy w stanie zrealizować nawet najtrudniejsze zadania.

7. Bądź pozytywnie nastawiony.

Na każdym kroku w życiu codziennym jesteśmy bombardowani neagtywnymi wiadomościami, które niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Czujemy się zmęczeni i przygnębieni, a to z kolei nie wpływa dobrze na naszą motywację. Negatywne myślenie potrafi zniszczyć motywację. Tragedie, nieszczęścia, toksyczne osoby i współpracownicy sprawiają, że może nam zabraknąć sił do działania. Poczucie zniechęcenia i pesymizm powodują, że przestajemy chcieć coś robić i zmieniać. Jest jednak prosty sposób, jak sobie z tym poradzić: ogranicz czytanie i oglądanie wiadomości, unikaj toksycznych ludzi, a skup się na tym, co pozytywne i dobre. Otaczaj się optymistycznymi osobami i pamiętaj, że to, jakie jest Twoje samopoczucie wpływa na nastawienie i motywację.

8. Słuchaj motywującej muzyki i oglądaj filmy motywacyjne.

Odrobina pozytywnej muzyki potrafi zdziałać cuda. Stwórz własną składankę motywacyjną i kiedy tylko poczujesz się zmęczony, włącz ją sobie. Z pewnością Twoja własna playlista sprawdzi się lepiej niż niejedne radio. Muzyka ma zadziałać jak katalizator, pobudzić i zachęcić do działania, nie może być zatem relaksacyjna czy uspokajająca, bo uzyskasz przeciwny rezultat. Doskonałym pomysłem na rozbudzenie motywacji są filmy. Oprócz istotnej funkcji jakiej pełnią – czyli dają ulgę i pozwalają na ucieczkę od rzeczywistości – filmy potrafią także nas inspirować. Właściwy dobór repertuaru pomaga porpawić nastrój, ale też może być impulsem motywującym do działania. Dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu na oglądanie pełnometrażowych filmów, dobrym rozwiązaniem są dostępne w sieci krótkie filmiki motywacyjne. W ramach przerwy i w razie spadku formy, możemy obejrzeć taki film, by otrzymać szybki zastrzyk motywacji.

9. Zachowuj umiar, by utrzymać rozpęd w działaniu.

Zanim przejdziemy do realizacji marzeń oraz celów, z reguły jesteśmy pozytywnie nastawieni i pełni entuzjazmu. Poświęcamy czas na analizę i różnego typu działania. Jednak mając do czynienia z długoterminowym celem, z czasem nasza Uwaga się rozprasza, a motywacja spada, pojawiają się trudności i przeszkody. Nie powinniśmy dopuszczać do momentu, w którym całkowicie się zdekoncetrujemy i przestaniemy wkładać wysiłek w wykonywaną pracę. W takich chwilach warto chwilę odpocząć, jednak warto przyjąć zasadę, że czas relaksu nie może być dłuższy niż ten, który poświęciliśmy już na realizację celu. Z każdym kolejnym dniem trudniej jest powrócić do działania, stąd tak ważna jest regularność. Złotą zasadą jest zachowanie umiaru i balansu pomiędzy pracą, a odpoczynkiem.

10. W ostateczności zmuś się do działania.

Kiedy wszelkie sposoby zawiodą i zostaną wyczerpane wszystkie opcje motywacyjne, pozostaje rozwiązanie siłowe – oczywiście mowa tu o przenośni. Jeśli musimy coś zrobić i wiemy jak tego dokonać, wystarczy podjąć działanie zgodnie z ideą „Po prostu to zrób!”. Niekiedy podjęcie nawet minimalnego wysiłku napędza machinę motywacji. Jeśli nie chcemy czegoś zrobić – mamy dwa rozwiązania – albo rezygnujemy z tego albo zmieniamy cel. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na tego typu opcje, dlatego konieczne będzie zmuszenie się do pracy – nie ma innej drogi.

10. Stale się edukuj i rozwijaj

Wymienione powyżej sposoby z pewnością pozwolą rozbudzić na nowo drzemiące w nas pokłady motywacji. Kiedy już osiągniemy odpowiedni poziom motywacji, nie zapominajmy, by dalej nad nią pracować. Na pewno będą dni, kiedy na nic nie będziemy mieć ochoty, ale nie należy się nimi zbytnio przejmować i mimo wszystko dalej działać. Powodzenia!

Kursy i poradniki

1. Kurs administracja publiczna i samorządowa
2. Jak i gdzie pozyskać Klienta ?
3. Kurs Marketing i Reklama
4. Jak być dobrym rodzicem ? Poradnik + TEST
5. Poradnik dietetyczny
6. Psychologia psa
7. Jak schudnąć – poradnik video

Szkolenia sportowe i trenerskie

1. Kurs Trener Personalny
2. Kurs Instruktor Biegania
3. Kurs Instruktor Fitness

Jak się motywować do działania ? Wykorzystaj chociaż połowę porad …

5/5 - (18 votes)

Odkryj więcej