Jak szkolić pracowników ? Rozwój pracownika podstawą efektywności firmy !
Przemyśl 6 zasad !
Nie da się ukryć, że wciąż w wielu przedsiębiorstwach zapomina się o podstawach efektywności. Firma, która stawia na rozwój, powinna wykorzystać w tym celu swoje zasoby kadrowe. Jednym ze sprawdzonych sposobów na poprawę sytuacji przedsiębiorstwa jest postawienie na rozwój pracowników. Ich współpraca może dać efekt synergii, co wpływa nie tylko na wysokość słupków w rozmaitych raportach i statystykach.
Progres podstawą sukcesu
W dobie gwałtownych przemian i dynamicznych procesów gospodarczych rozwój jest niezbędny w każdej branży. Niezależnie od tego, czym zajmujesz się jako szeregowy pracownik lub właściciel przedsiębiorstwa, w zasadzie musisz cały czas iść do przodu, aby nie zostać wyprzedzonym przez konkurencję lub nawet początkujących graczy. Pracownicy, lekarze, specjaliści IT, marketingowcy, muzycy, sportowcy (listę można rozwijać w nieskończoność) mają szansę zachować swoją reputację fachowca, zarobki i popularność na rynku pracy tylko wtedy, gdy nadążają za trendami, poznają nowe rozwiązania, słowem – rozwijają się, idą do przodu, eksperymentują, poszukują.
Teraz wyobraź sobie, że zarządzasz firmą, w której zatrudniasz, dajmy na to, 20 pracowników. Jesteś kreatywnym szefem, pod wpływem gruntownej obserwacji branży wpadasz na unikatowy pomysł. Masz pod sobą doświadczony zespół, z którym dotychczas realizowałeś dość standardowe zamówienia i projekty. Próbujesz wdrożyć innowację. Przedstawiasz plan, rozdzielasz zadania, masz w sobie pełno entuzjazmu. Oczami wyobraźni widzisz już sukces medialny i komercyjny, przeliczasz zyski, notujesz w kalendarzu daty rozdań branżowych nagród. Jednak Twoja koncepcja rozbija się o mur. Na 20 pracowników jedynie 5 posiada umiejętności, które umożliwiają błyskawiczne i efektywne wdrożenie projektu. Raczej nie zwolnisz 15 pozostałych, gdyż masz na głowie inne zadania, a dotąd nie dawali żadnych powodów do niezadowolenia.
Co jest przyczyną takiej sytuacji, niemożności rozwoju? Trudno obwiniać wyłącznie pracowników. Skoro od lat są na tym samym stanowisku, a nigdy nie wymagałeś od nich czegoś wykraczającego poza standard, poza normę, jak z dnia na dzień mają stać się innowacyjni, nowocześni i efektywni? W wielu przypadkach trudno nawet o motywację w obliczu tak nieoczekiwanego wyzwania. Dlatego, zarządzając przedsiębiorstwem, jak najszybciej zacznij myśleć o rozwoju. Nie tylko swoim i swojej marki, ale również poszczególnych pracowników, każdego szczebla. Płynie z tego wiele korzyści. Zastanówmy się jakich konkretnie.
Najważniejsze korzyści z rozwoju pracowników firmy
- Pracownik jest lepiej przygotowany do awansu, bardziej zaawansowanego zlecenia lub delegacji. Wie, co może go czekać, ma z tyłu głowy gotowe rozwiązania i niezbędne know-how.
- Pracownik czuje się doceniony i ważny dla firmy, dlatego pracuje z większą motywacją, a przez to efektywniej.
- Dzięki rozwojowi poszczególnych kompetencji pracownicy pracują w szybszym tempie, skuteczniej, z mniejszymi błędami. Jednym słowem, są efektywniejsi i opłacalniejszy dla pracodawcy.
- Nie musisz ryzykować poszukiwaniami na rynku pracy. Korzystasz z lojalnych, doświadczonych pracowników, którzy dają jakość codziennej pracy przedsiębiorstwa.
- Rozwój firmy przebiega harmonijnie i planowo. Wraz z rozwojem pracowników różnego szczebla z miesiąca na miesiąc rozszerzasz zakres działalności, „moce przerobowe” i konkurencyjność.
Zaangażowanie w życie firmy
Wśród wymienionych korzyści niezmiernie ważne jest zbudowanie w pracowniku poczucia, że jest ważnym trybem maszyny, szanowanym i docenianym pracownikiem, a przy tym indywidualną jednostką i podmiotem, a nie przedmiotem działań szefa. Jeżeli pracodawca jest gotowy zainwestować w jego rozwój, pracownik odczuwa, że praca w tym konkretnym miejscu ma sens i jest przyszłościowa.
W ocenie zatrudnienia kierujemy się bardzo wieloma czynnikami. Wypłata w pewnym momencie staje się tylko pewną cykliczną sumą, która przyzwyczaja do życia na określonym poziomie. Dlatego szczególnie w bardzo dobrze płatnych zawodach opinię o zatrudnieniu buduje się poprzez oferowanie pakietów socjalnych, benefitów czy specjalnych programów. Również możliwość udziału w kursach i szkoleniach może zachęcać do pracy równie silnie, co wizja podwyżki.
Ambitni pracownicy, na których chcesz przecież stawiać, dobrze się czują, gdy są stawiani przed wyzwaniem. Pamiętaj jednak, że nie jest sztuką zmusić kogoś do realizacji projektu w zakresie, o którym nie ma pojęcia. To nic dobrego dla firmy. Profesjonalne podejście polega na tym, żeby przygotować pracownika w taki sposób, żeby z zapałem mógł podejść do trudniejszych wyzwań, praktykując nowe zagadnienia, ale na podstawie wcześniejszego szkolenia, kursu.
Firma, do której wkrada się chaos, nie jest w stanie funkcjonować na 100 procent poprawnie. Tymczasem przedsiębiorstwo, w którym naturalna ścieżka to nauka, a potem praktyka, ewentualnie szybkie nadrabianie zaistniałych braków merytorycznych, ma duże szanse na sukces.
Nie miej obaw
Wielu przedsiębiorców nie chce szkolić swoich pracowników, wychodząc z założenia, że na pewno opłaci kosztowny kurs, który pracownik wpisze sobie w CV i szybko zwolni się w poszukiwaniu lepszego zatrudnienia. Oczywiście, teoretycznie zawsze istnieje takie ryzyko, w praktyce też zdarzają się podobne sytuacje. Ale przecież nie może to hamować się przed inwestycją w rozwój własnego przedsiębiorstwa!
Rozwiązanie? Prowadź firmę w taki sposób, żeby pracownik nie czuł potrzeby zwalniania się zaraz po otrzymaniu certyfikatu ukończenia danego kursu. Jasne, na pewno z miłą chęcią uzupełni swoje CV, zaktualizuje profil na LinkedIn, ale… co w tym dziwnego? Dawno minęły czasy, w których pracownik jest związany z jedną firmą przez całe życie. Pogódź się z tym, że pewnego dnia pójdzie szukać nowych wyzwań. Ale aby nie zrobił tego w niepożądanym momencie, dbaj o jego zadowolenie z zatrudnienia, jednocześnie kontrolując efektywność i wpływ na rozwój przedsiębiorstwa.
Korzystny wizerunek firmy
Pamiętaj, że firmy, które stawiają na rozwój pracowników, stają się nie tylko efektywniejsze, ale również atrakcyjniejsze wizerunkowo. Budowanie renomy w oparciu o merytoryczny rozwój kadr każdego szczebla siłą rzeczy wzmacnia markę i pozwala na ciekawe rozwiązania w sferze marketingu oraz Public Relations. Skoro inwestujesz w kursy pracowników, nie wahaj się wykorzystać tej informacji w celu podbudowania wizerunku w branży.
Jak szkolić pracowników ?
Dziś znalezienie odpowiednich kursów dla pracowników to absolutnie żaden problem. W Polsce istnieje bardzo wiele firm szkoleniowych wyspecjalizowanych w oferowaniu kursów doszkalających i zawodowych. Korzystne ceny idą w parze z elastyczną możliwością przeprowadzenia szkolenia w dogodnym terminie.
Zwróć uwagę na to, że dziś szkolenia dla pracowników mogą odbywać się nie tylko stacjonarnie, ale również przez Internet. Daje to ogromne korzyści dla Twojej firmy. Nie musisz delegować pracowników – wystarczy, że umożliwisz im wygodny dostęp do mobilnej platformy e-learningowej. Nauka w wolnym czasie sprzyja zachowaniu własnego tempa nauki i osiągnięciu dobrych wyników na egzaminie, który daje certyfikat.
Pamiętaj też, że na szkolenia rozwojowe możesz uzyskać dofinansowania, które w dużej mierze pokrywają koszty całej operacji. Same korzyści! Stawiasz na rozwój pracowników, dostajesz na to środki, a w efekcie obserwujesz, jak zyskuje Twoje przedsiębiorstwo.
Zostań z nami na dłużej i korzystaj:
Zapisz się do naszej grupy Publikuj za za darmo ! | Szkolenia i filmy Video Oglądaj na naszym kanale ! | Blog o pracy Jakie kursy warto zrobić ? |
Przeczytaj także:
1.Jak zwiększyć wiarygodność firmy ? 10 kroków które musisz zrobić
2.Szkolenie z negocjacji ! Techniki negocjacji, czyli negocjacje w biznesie ! Pytasz jak negocjować ?