Poradnik pozytywnego myślenia online / video

4.9/5 - (23 votes)
pozytywne myslenie-min

Podziel się postem

Nastawienie do życia zależy od indywidualnego podejścia. Jeśli chcesz, możesz się nauczyć myśleć pozytywnie. Poniższy artykuł pomoże Ci w tym.

Dlaczego warto myśleć pozytywnie

Optymistyczne podejście do życia to nie tylko kwestia psychologii, ale również szeroko pojętego zdrowia. Rezultaty badań opublikowanych w czasopiśmie „Proceedings of National Academy of Sciences”, które zostały przeprowadzone przez naukowców z Boston University School of Medicine, dowodzą, że osoby pozytywnie myślące mają większe szanse na dożycie 85 lat niż pesymiści. Z kolei naukowcy z Harvard School of Public Health w czasopiśmie „Psychological Bulletin” opublikowali wynika badań, zgodnie z którymi optymizm zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru mózgu.

Poradnik pozytywnego myślenia

Co więcej, to, czy myśli się pozytywnie, czy negatywnie, ma wpływ również na skuteczność walki z ewentualną chorobą. Dotyczy to nawet tak poważnych kwestii jak nowotwory. Zespół fizjologów z Uniwersytetu Ohio dowiódł, że optymizm zwiększa szanse na pokonanie raka piersi i ogranicza ryzyko nawrotów. Istnieje wiele podobnych badań, które potwierdzają, że pozytywne myślenie ma ogromną moc. Wynika z m.in. faktu, że wzmacnia odpowiedź immunologiczną organizmu, podczas gdy pesymizm ją osłabia.

Korzystny wpływ pozytywnego myślenia na życie obejmuje nie tylko zdrowie fizyczne, ale również kwestie społeczne, zawodowe, emocjonalne i psychologiczne. Udowodniono, że optymiści wierzą w swoją sprawczość, dzięki czemu są aktywni na polu społecznym i zawodowym. Wykazują dużo inicjatywy i ambicji i często pełnią role liderów ze względu na pozytywny wpływ na otoczenie. Są przekonani, że poprzez działanie kształtują swój los i rzeczywistość, dlatego mają odwagę na walkę z problemami i wyzwaniami dnia codziennego.

Osoby, które myślą pozytywnie, łatwiej radzą sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami. Wierzą w korzystne rozwiązanie i nawet z najbardziej skomplikowanych problemów potrafią wyciągnąć konstruktywne wnioski. Dzięki temu zyskują motywację do podejmowania działań zmierzających właśnie do takiego rozwiązania. Tworzą więc swego rodzaju samonapędzający się mechanizm pozytywnego myślenia, który niczym domino wpływa na ich całe, rzeczywiste życie. A wszystko zaczyna się w głowie. Jak się tego nauczyć?

Sposoby na pozytywne myślenie

1. Weź odpowiedzialność za siebie i swoje otoczenie

To Twoje życie i Ty odpowiadasz za sposób jego przeżywania. Uświadom sobie, że Twoje decyzje kształtują Twoją codzienność, zgodnie z przysłowiem, że każdy jest kowalem własnego losu. Dotyczy to również sytuacji nadzwyczajnych, losowych, zewnętrznych, na których bieg jako jednostki nie mamy wpływu, jednak możemy je zaakceptować i radzić sobie lepiej lub gorzej w określonych warunkach. Biorąc odpowiedzialność za siebie i swoje otoczenie, zyskujesz moc sprawczą i motywację do podejmowania działań, bo chcesz kształtować swój los. W ten sposób przejmujesz kontrolę nad życiem, co nadaje mu sensu i pozwala spojrzeć na nie pozytywnie.

2. Odrzuć perfekcjonizm i popełniaj błędy

Strach przed popełnieniem błędu i ciągłe dążenie do perfekcjonizmu to główni wrogowie pozytywnego myślenia. Obawy przed potknięciami na życiowej drodze i postawa typu „wszystko albo nic” są paraliżujące dla umysłu i psychiki, dlatego należy ich unikać. Warto pozwolić sobie na błędy, mając świadomość, że nie popełnia ich tylko ten, kto nic nie robi. Właśnie na błędach człowiek uczy się najskuteczniej i wyciąga najlepsze wnioski na przyszłość.

Błędy są wkalkulowane w pozytywne myślenie. Optymizm nie oznacza bowiem podejścia do świata „w różowych okularach”, lecz rozsądne uwzględnienie zastanej rzeczywistości, którą warto poznać i której warto się uczyć, a – jak wiadomo – nauka bez błędów nie istnieje. Tylko w ten sposób zrealizujesz swoje plany, ambicje, a może i marzenia.

3. Nie porównuj się z innymi

Niezależnie od tego, jak się postarasz, zawsze na świecie będą ludzie bogatsi, bardziej utytułowani, wysportowani czy lepiej wykształceni od Ciebie. To jednak żadna ujma, ponieważ każdy z nas jest inny i posiada różne predyspozycje czy talenty. Porównywanie się ze znajomymi czy obcymi ludźmi ma destrukcyjny wpływ na psychikę i zakrzywia spojrzenie na rzeczywistość, utrudniając lub wręcz uniemożliwiając pozytywne myślenie.

Porównywanie się z innymi wymaga poszukiwania u nich wad, tak aby w ten sposób samemu się dowartościować i poprzez krytyczną ocenę drugiego człowieka podbudować własne ego. To jednak strategia bardzo krótkowzroczna, która na dłuższą metę wywołuje wiele frustracji i odbiera radość życia. Dlatego nie krytykuj ani nie oceniaj innych, porównując się do siebie, bo powoduje to wewnętrzne napięcia i utrudnia budowanie relacji.

4. Dbaj o relacje z najbliższymi

A właśnie o relacje należy dbać z całych sił, aby zmienić sposób myślenia na pozytywny. Wsparcie ze strony bliskich to bezcenny zasób, który pozwala optymistycznie spojrzeć na życie i otaczającą rzeczywistość. Świadomość, że ma się przy sobie kogoś, do kogo można się zwrócić z najtrudniejszymi problemami, podbudowuje psychikę i daje nadzieję nawet w najtrudniejszych chwilach.

Warto podkreślić, że w kontekście budowania bliskich relacji optymizm ma działanie dwukierunkowe. Chodzi o to, że nie tylko rodzina i przyjaciele ułatwiają pozytywne myślenie, ale również o to, że pozytywne myślenie sprzyja budowaniu bliskich relacji. Optymiści są bowiem bardziej otwarci i mają więcej zaufania do innych ludzi, dzięki czemu skutecznie ich przyciągają.

5. Znajdź złoty środek

Aby myśleć pozytywnie, warto poszukiwać życiowej równowagi. Kierując się zasadą złotego środka, nie należy popadać w skrajności w żadnym wymiarze ludzkiej egzystencji. Oznacza to, że Twoje działania ani myślenie nie powinny być przesadne pod żadnym względem. Chodzi zarówno o to, aby nie podporządkowywać całego życia jednej dziedzinie, np. pracy, jak i myśleć w sposób zrównoważony, bez przesadnego pesymizmu ani nadmiernego, nieuzasadnionego pesymizmu.

Znalezienie równowagi życiowej i kierowanie się zasadą złotego środka pozwala spojrzeć na rzeczywistość obiektywnie, dostrzegając jej pozytywne aspekty i mając świadomość czynników, które mogą prowadzić do nieszczęścia. Miej świadomość zmieniających się priorytetów życiowych i podchodź do nich z rozsądkiem, bez popadania w skrajności. Zgodnie ze stoicką filozofią, w każdym aspekcie ludzkiej egzystencji poszukuj złotego środka, a pozytywne myślenie przyjdzie Ci łatwiej.

(chcesz więcej ? Zasubskrybuj nasz kanał)

6. Nie próbuj zbawić świata

Każdego dnia setki tysięcy ludzi cierpią z powodu głodu, przemocy, chorób i samotności, ale jako przeciętny „Kowalski” nie masz na to wpływu. Nie chodzi o to, żeby się nie przejmować tym, co dzieje się na świecie, ale o świadomość, że w pojedynkę nie da się go naprawić – można natomiast wpływać na siebie i swoje otoczenie. Skupienie się na działaniach „lokalnych” jest konstruktywne i pozwala oddziaływać na rzeczywistość w takim zakresie, w jakim jest to możliwe, podczas gdy zamartwianie się problemami ludzkości nie przynosi żadnych korzyści.

Koncentrując się na własnym otoczeniu, masz poczucie sprawczości i naprawdę możesz komuś skutecznie pomóc. Taka świadomość przekłada się na pozytywne myślenie i pozwala docenić ludzką podmiotowość, podczas gdy chęć zbawienia świata i rozdzieranie szat nad kwestiami, na które nie ma się żadnego wpływu, sprzyja pesymizmowi i podcina skrzydła.

7. Szukaj pozytywów nawet w trudnych sytuacjach

Jak znaleźć pozytywne aspekty takich sytuacji jak np. zepsuty samochód, zalane mieszkanie czy utrata pracy? Zauważ, że są to doświadczenia, które budują Twoją osobowość i mogę Cię wzmocnić wewnętrznie. Trudne chwile to nieodłączny element ludzkiego życia, dlatego lepiej je zaakceptować zamiast z nimi walczyć i załamywać nad nimi ręce. Pozwalają na poznanie siebie oraz budują charakter i pewność siebie.

Trudne sytuacje i problemy życiowe uczą akceptacji zmian. Ułatwiają odnalezienie się w nowej rzeczywistości i przystosowanie się do zewnętrznych warunków, które ulegają ciągłym modyfikacjom. Krótko mówiąc, kwestia tego, czy problemy życiowe staną się dla Ciebie szansą, czy zagrożeniem, wynika przede wszystkim z Twojego podejścia – o wiele lepiej, jeśli będzie ono pozytywne.

8. Wykorzystaj siłę autosugestii

Autosugestia pozwala na uniezależnienie myślenia i podejścia do życia od zewnętrznych czynników poprzez osiągniecie radości za sprawą motywacji wewnętrznej. Metoda, o której mowa, wydaje się banalna, ale jest bardzo skuteczna i polega na powtarzaniu sobie słów o pozytywnej konotacji, jak np. „uda mi się przebiec 10 km”, „zdam dzisiejszy egzamin”, „zmienię pracę na lepszą” itd.

Technika autosugestii jest często wykorzystywana przez sportowców przed zawodami. Powtarzając sobie określone słowa, przekonują samych siebie, że są w stanie osiągnąć założony cel. Dzięki autosugestii odsuwasz od siebie negatywne myśli, wspierasz motywację i w większym stopniu przejmujesz kontrolę nad swoim działaniem. Pamiętaj jednak, że to, co sobie powtarzasz, nie może być oderwane od rzeczywistości i powinno być realnie do osiągnięcia.

9. Daj sobie odpocząć

Nie da się żyć cały czas na pełnych obrotach, zachowując optymizm i pozytywne spojrzenie na rzeczywistość. Konieczny jest regularny odpoczynek, aby odciąć się od wyzwań i problemów dnia codziennego i móc skupić się na bliskich, relaksie oraz odpoczynku. Raz na jakiś czas odetnij się od pracy, mediów społecznościowych, telewizji, Internetu i wiadomości ze świata, aby oczyścić głowę.

10. Nagradzaj się za wykonane zadania

Nagradzając się uczciwie za zrealizowane cele, wykonane zadania czy rozwiązane problemy, doceniasz swoje osiągnięcia i cieszysz się z nich. Metoda „marchewki” zwiększa w ten sposób Twoją motywację do działania i pozwala na pozytywne spojrzenie na rzeczywistość. Dzięki nagradzaniu się droga życiowa staje się łatwiejsza i przyjemniejsza do przejścia, przynosząc więcej satysfakcji i sprzyjając optymizmowi. Pamiętaj, żeby nagradzać się obiektywnie i adekwatnie do stopnia trudności zrealizowanego zadania.

11. Dbaj o swoje mocne strony i miej świadomość słabych

Jak już zapewne udało Ci się zauważyć, umiejętność pozytywnego myślenia buduje się przede wszystkim „od środka”, poprzez kształtowanie własnej świadomości i spojrzenia zarówno na siebie, jak i otaczającą rzeczywistość. Ważnym elementem tej świadomości jest wiedza na temat swoich mocnych i słabych stron. Identyfikując je, zalety można wzmacniać, a z wadami walczyć, co z kolei buduje pewność siebie i tym samym ułatwia pozytywne myślenie.

12. Ciesz się tym, co masz

Ciągła pogoń za pieniędzmi i karierą może prowadzić do nadmiernego stresu, który bynajmniej nie sprzyja pozytywnemu myśleniu, podobnie jak zadręczanie się swoim statusem majątkowym czy zawodowym. Oczywiście nie chodzi o to, żeby żyć w ascezie, lecz o umiejętność docenienia tego, co się posiada, która bynajmniej nie wyklucza dążeń do wzbogacania się czy awansu w pracy.

Świadomość, że bogactwo tkwi przede wszystkim w człowieku i w tym, kim jest, a nie w tym, co posiada, pozwala na docenienie codzienności i cieszenie się każdą chwilą. Rzeczy materialne są ważne, ale nie powinny całkowicie zdominować myślenia o rzeczywistości, bo to ani nie ułatwia wzbogacenia się, ani nie sprzyja optymizmowi i pozytywnemu spojrzeniu na życie.

13. Czerp z własnego doświadczenia

Kiedy przytrafią Ci się gorsze chwile i zaczniesz tracić nadzieję, skorzystaj z własnych doświadczeń życiowych. Pomyśl, że już kiedyś przydarzyły Ci się podobne lub nawet jeszcze bardziej skomplikowane problemy i udało Ci się je z powodzeniem rozwiązań. Przeszłość może być dla Ciebie inspiracją i nadzieją, z której warto czerpać.

14. Obejrzyj wszystkie odcinki pozostaw maila, materiały dostaniesz w 2 min

poradnik pozytywnego myślenia
poradnik pozytywnego myślenia

Poradnik pozytywnego myślenia online / video

Nastawienie do życia zależy od indywidualnego podejścia. Jeśli chcesz, możesz się nauczyć myśleć pozytywnie. Poniższy artykuł pomoże Ci w tym.

Dlaczego warto myśleć pozytywnie

Optymistyczne podejście do życia to nie tylko kwestia psychologii, ale również szeroko pojętego zdrowia. Rezultaty badań opublikowanych w czasopiśmie „Proceedings of National Academy of Sciences”, które zostały przeprowadzone przez naukowców z Boston University School of Medicine, dowodzą, że osoby pozytywnie myślące mają większe szanse na dożycie 85 lat niż pesymiści. Z kolei naukowcy z Harvard School of Public Health w czasopiśmie „Psychological Bulletin” opublikowali wynika badań, zgodnie z którymi optymizm zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru mózgu.

Poradnik pozytywnego myślenia

Co więcej, to, czy myśli się pozytywnie, czy negatywnie, ma wpływ również na skuteczność walki z ewentualną chorobą. Dotyczy to nawet tak poważnych kwestii jak nowotwory. Zespół fizjologów z Uniwersytetu Ohio dowiódł, że optymizm zwiększa szanse na pokonanie raka piersi i ogranicza ryzyko nawrotów. Istnieje wiele podobnych badań, które potwierdzają, że pozytywne myślenie ma ogromną moc. Wynika z m.in. faktu, że wzmacnia odpowiedź immunologiczną organizmu, podczas gdy pesymizm ją osłabia.

(chcesz więcej ? Zasubskrybuj nasz kanał)

Korzystny wpływ pozytywnego myślenia na życie obejmuje nie tylko zdrowie fizyczne, ale również kwestie społeczne, zawodowe, emocjonalne i psychologiczne. Udowodniono, że optymiści wierzą w swoją sprawczość, dzięki czemu są aktywni na polu społecznym i zawodowym. Wykazują dużo inicjatywy i ambicji i często pełnią role liderów ze względu na pozytywny wpływ na otoczenie. Są przekonani, że poprzez działanie kształtują swój los i rzeczywistość, dlatego mają odwagę na walkę z problemami i wyzwaniami dnia codziennego.

Osoby, które myślą pozytywnie, łatwiej radzą sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami. Wierzą w korzystne rozwiązanie i nawet z najbardziej skomplikowanych problemów potrafią wyciągnąć konstruktywne wnioski. Dzięki temu zyskują motywację do podejmowania działań zmierzających właśnie do takiego rozwiązania. Tworzą więc swego rodzaju samonapędzający się mechanizm pozytywnego myślenia, który niczym domino wpływa na ich całe, rzeczywiste życie. A wszystko zaczyna się w głowie. Jak się tego nauczyć?

Sposoby na pozytywne myślenie

1. Weź odpowiedzialność za siebie i swoje otoczenie

To Twoje życie i Ty odpowiadasz za sposób jego przeżywania. Uświadom sobie, że Twoje decyzje kształtują Twoją codzienność, zgodnie z przysłowiem, że każdy jest kowalem własnego losu. Dotyczy to również sytuacji nadzwyczajnych, losowych, zewnętrznych, na których bieg jako jednostki nie mamy wpływu, jednak możemy je zaakceptować i radzić sobie lepiej lub gorzej w określonych warunkach. Biorąc odpowiedzialność za siebie i swoje otoczenie, zyskujesz moc sprawczą i motywację do podejmowania działań, bo chcesz kształtować swój los. W ten sposób przejmujesz kontrolę nad życiem, co nadaje mu sensu i pozwala spojrzeć na nie pozytywnie.

2. Odrzuć perfekcjonizm i popełniaj błędy

Strach przed popełnieniem błędu i ciągłe dążenie do perfekcjonizmu to główni wrogowie pozytywnego myślenia. Obawy przed potknięciami na życiowej drodze i postawa typu „wszystko albo nic” są paraliżujące dla umysłu i psychiki, dlatego należy ich unikać. Warto pozwolić sobie na błędy, mając świadomość, że nie popełnia ich tylko ten, kto nic nie robi. Właśnie na błędach człowiek uczy się najskuteczniej i wyciąga najlepsze wnioski na przyszłość.

Błędy są wkalkulowane w pozytywne myślenie. Optymizm nie oznacza bowiem podejścia do świata „w różowych okularach”, lecz rozsądne uwzględnienie zastanej rzeczywistości, którą warto poznać i której warto się uczyć, a – jak wiadomo – nauka bez błędów nie istnieje. Tylko w ten sposób zrealizujesz swoje plany, ambicje, a może i marzenia.

3. Nie porównuj się z innymi

Niezależnie od tego, jak się postarasz, zawsze na świecie będą ludzie bogatsi, bardziej utytułowani, wysportowani czy lepiej wykształceni od Ciebie. To jednak żadna ujma, ponieważ każdy z nas jest inny i posiada różne predyspozycje czy talenty. Porównywanie się ze znajomymi czy obcymi ludźmi ma destrukcyjny wpływ na psychikę i zakrzywia spojrzenie na rzeczywistość, utrudniając lub wręcz uniemożliwiając pozytywne myślenie.

Porównywanie się z innymi wymaga poszukiwania u nich wad, tak aby w ten sposób samemu się dowartościować i poprzez krytyczną ocenę drugiego człowieka podbudować własne ego. To jednak strategia bardzo krótkowzroczna, która na dłuższą metę wywołuje wiele frustracji i odbiera radość życia. Dlatego nie krytykuj ani nie oceniaj innych, porównując się do siebie, bo powoduje to wewnętrzne napięcia i utrudnia budowanie relacji.

4. Dbaj o relacje z najbliższymi

A właśnie o relacje należy dbać z całych sił, aby zmienić sposób myślenia na pozytywny. Wsparcie ze strony bliskich to bezcenny zasób, który pozwala optymistycznie spojrzeć na życie i otaczającą rzeczywistość. Świadomość, że ma się przy sobie kogoś, do kogo można się zwrócić z najtrudniejszymi problemami, podbudowuje psychikę i daje nadzieję nawet w najtrudniejszych chwilach.

Warto podkreślić, że w kontekście budowania bliskich relacji optymizm ma działanie dwukierunkowe. Chodzi o to, że nie tylko rodzina i przyjaciele ułatwiają pozytywne myślenie, ale również o to, że pozytywne myślenie sprzyja budowaniu bliskich relacji. Optymiści są bowiem bardziej otwarci i mają więcej zaufania do innych ludzi, dzięki czemu skutecznie ich przyciągają.

5. Znajdź złoty środek

Aby myśleć pozytywnie, warto poszukiwać życiowej równowagi. Kierując się zasadą złotego środka, nie należy popadać w skrajności w żadnym wymiarze ludzkiej egzystencji. Oznacza to, że Twoje działania ani myślenie nie powinny być przesadne pod żadnym względem. Chodzi zarówno o to, aby nie podporządkowywać całego życia jednej dziedzinie, np. pracy, jak i myśleć w sposób zrównoważony, bez przesadnego pesymizmu ani nadmiernego, nieuzasadnionego pesymizmu.

Znalezienie równowagi życiowej i kierowanie się zasadą złotego środka pozwala spojrzeć na rzeczywistość obiektywnie, dostrzegając jej pozytywne aspekty i mając świadomość czynników, które mogą prowadzić do nieszczęścia. Miej świadomość zmieniających się priorytetów życiowych i podchodź do nich z rozsądkiem, bez popadania w skrajności. Zgodnie ze stoicką filozofią, w każdym aspekcie ludzkiej egzystencji poszukuj złotego środka, a pozytywne myślenie przyjdzie Ci łatwiej.

(chcesz więcej ? Zasubskrybuj nasz kanał)

6. Nie próbuj zbawić świata

Każdego dnia setki tysięcy ludzi cierpią z powodu głodu, przemocy, chorób i samotności, ale jako przeciętny „Kowalski” nie masz na to wpływu. Nie chodzi o to, żeby się nie przejmować tym, co dzieje się na świecie, ale o świadomość, że w pojedynkę nie da się go naprawić – można natomiast wpływać na siebie i swoje otoczenie. Skupienie się na działaniach „lokalnych” jest konstruktywne i pozwala oddziaływać na rzeczywistość w takim zakresie, w jakim jest to możliwe, podczas gdy zamartwianie się problemami ludzkości nie przynosi żadnych korzyści.

Koncentrując się na własnym otoczeniu, masz poczucie sprawczości i naprawdę możesz komuś skutecznie pomóc. Taka świadomość przekłada się na pozytywne myślenie i pozwala docenić ludzką podmiotowość, podczas gdy chęć zbawienia świata i rozdzieranie szat nad kwestiami, na które nie ma się żadnego wpływu, sprzyja pesymizmowi i podcina skrzydła.

7. Szukaj pozytywów nawet w trudnych sytuacjach

Jak znaleźć pozytywne aspekty takich sytuacji jak np. zepsuty samochód, zalane mieszkanie czy utrata pracy? Zauważ, że są to doświadczenia, które budują Twoją osobowość i mogę Cię wzmocnić wewnętrznie. Trudne chwile to nieodłączny element ludzkiego życia, dlatego lepiej je zaakceptować zamiast z nimi walczyć i załamywać nad nimi ręce. Pozwalają na poznanie siebie oraz budują charakter i pewność siebie.

Trudne sytuacje i problemy życiowe uczą akceptacji zmian. Ułatwiają odnalezienie się w nowej rzeczywistości i przystosowanie się do zewnętrznych warunków, które ulegają ciągłym modyfikacjom. Krótko mówiąc, kwestia tego, czy problemy życiowe staną się dla Ciebie szansą, czy zagrożeniem, wynika przede wszystkim z Twojego podejścia – o wiele lepiej, jeśli będzie ono pozytywne.

(chcesz więcej ? Zasubskrybuj nasz kanał)

8. Wykorzystaj siłę autosugestii

Autosugestia pozwala na uniezależnienie myślenia i podejścia do życia od zewnętrznych czynników poprzez osiągniecie radości za sprawą motywacji wewnętrznej. Metoda, o której mowa, wydaje się banalna, ale jest bardzo skuteczna i polega na powtarzaniu sobie słów o pozytywnej konotacji, jak np. „uda mi się przebiec 10 km”, „zdam dzisiejszy egzamin”, „zmienię pracę na lepszą” itd.

Technika autosugestii jest często wykorzystywana przez sportowców przed zawodami. Powtarzając sobie określone słowa, przekonują samych siebie, że są w stanie osiągnąć założony cel. Dzięki autosugestii odsuwasz od siebie negatywne myśli, wspierasz motywację i w większym stopniu przejmujesz kontrolę nad swoim działaniem. Pamiętaj jednak, że to, co sobie powtarzasz, nie może być oderwane od rzeczywistości i powinno być realnie do osiągnięcia.

9. Daj sobie odpocząć

Nie da się żyć cały czas na pełnych obrotach, zachowując optymizm i pozytywne spojrzenie na rzeczywistość. Konieczny jest regularny odpoczynek, aby odciąć się od wyzwań i problemów dnia codziennego i móc skupić się na bliskich, relaksie oraz odpoczynku. Raz na jakiś czas odetnij się od pracy, mediów społecznościowych, telewizji, Internetu i wiadomości ze świata, aby oczyścić głowę.

10. Nagradzaj się za wykonane zadania

Nagradzając się uczciwie za zrealizowane cele, wykonane zadania czy rozwiązane problemy, doceniasz swoje osiągnięcia i cieszysz się z nich. Metoda „marchewki” zwiększa w ten sposób Twoją motywację do działania i pozwala na pozytywne spojrzenie na rzeczywistość. Dzięki nagradzaniu się droga życiowa staje się łatwiejsza i przyjemniejsza do przejścia, przynosząc więcej satysfakcji i sprzyjając optymizmowi. Pamiętaj, żeby nagradzać się obiektywnie i adekwatnie do stopnia trudności zrealizowanego zadania.

11. Dbaj o swoje mocne strony i miej świadomość słabych

Jak już zapewne udało Ci się zauważyć, umiejętność pozytywnego myślenia buduje się przede wszystkim „od środka”, poprzez kształtowanie własnej świadomości i spojrzenia zarówno na siebie, jak i otaczającą rzeczywistość. Ważnym elementem tej świadomości jest wiedza na temat swoich mocnych i słabych stron. Identyfikując je, zalety można wzmacniać, a z wadami walczyć, co z kolei buduje pewność siebie i tym samym ułatwia pozytywne myślenie.

(chcesz więcej ? Zasubskrybuj nasz kanał)

12. Ciesz się tym, co masz

Ciągła pogoń za pieniędzmi i karierą może prowadzić do nadmiernego stresu, który bynajmniej nie sprzyja pozytywnemu myśleniu, podobnie jak zadręczanie się swoim statusem majątkowym czy zawodowym. Oczywiście nie chodzi o to, żeby żyć w ascezie, lecz o umiejętność docenienia tego, co się posiada, która bynajmniej nie wyklucza dążeń do wzbogacania się czy awansu w pracy.

Świadomość, że bogactwo tkwi przede wszystkim w człowieku i w tym, kim jest, a nie w tym, co posiada, pozwala na docenienie codzienności i cieszenie się każdą chwilą. Rzeczy materialne są ważne, ale nie powinny całkowicie zdominować myślenia o rzeczywistości, bo to ani nie ułatwia wzbogacenia się, ani nie sprzyja optymizmowi i pozytywnemu spojrzeniu na życie.

13. Czerp z własnego doświadczenia

Kiedy przytrafią Ci się gorsze chwile i zaczniesz tracić nadzieję, skorzystaj z własnych doświadczeń życiowych. Pomyśl, że już kiedyś przydarzyły Ci się podobne lub nawet jeszcze bardziej skomplikowane problemy i udało Ci się je z powodzeniem rozwiązań. Przeszłość może być dla Ciebie inspiracją i nadzieją, z której warto czerpać.

14. Obejrzyj wszystkie odcinki pozostaw maila, materiały dostaniesz w 2 min

poradnik pozytywnego myślenia
poradnik pozytywnego myślenia

15. Żyj zdrowo

„W zdrowym ciele zdrowy duch” to powiedzenie, które znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. Znacznie łatwiej o pozytywne myślenie, gdy jest się osobą zdrową i pełną energii, która nie narzeka na choroby, bóle i dolegliwości. Poza tym aktywność fizyczna wzmaga produkcję endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, co sprzyja lepszemu nastrojowi. Zadbaj także o zbilansowaną dietę, która również odgrywa bardzo istotną rolę w kontekście troski o zdrowie.

(chcesz więcej ? Zasubskrybuj nasz kanał)

4.9/5 - (23 votes)

Odkryj więcej

Czym zajmuje się animator kultury?
porady

Czym zajmuje się animator kultury?

Pasjonuje Cię sztuka i lubisz pracować z ludźmi? Masz niewykorzystane pokłady kreatywności i mnóstwo energii do działania? Zawód animatora kultury może być dla Ciebie idealny!

10 zasad zdrowego odżywiania
porady

10 zasad zdrowego odżywiania

Dbanie o zdrową dietę to klucz do dobrego samopoczucia, energii na co dzień i utrzymania prawidłowej masy ciała. W dzisiejszych czasach, kiedy trudno się opędzić