20 sposobów, jak być bardziej lubianym

5/5 - (22 votes)
wpis lubiany2-min

Podziel się postem

Dowcipny skądinąd cytat z Marii Czubaszek „nie jestem zupą pomidorową, żeby mnie wszyscy lubili” kryje w sobie głęboką prawdę. Nie każdemu „dogodzisz”, nie każdemu „podpasujesz” pod względem osobowościowym. To zwyczajnie niemożliwe, by być bardzo lubianym przez 100% otoczenia. Zasadniczo jednak warto cieszyć się sympatią, szczególnie w gronie bliskich czy współpracowników. Choć nie ma uniwersalnej rady, jak być bardziej lubianym, mamy dla Ciebie aż 20 wskazówek, które zdecydowanie pomagają w zaskarbianiu sobie sympatii innych ludzi.

1. Nie obgaduj innych

Być może plotkowanie wydaje się najszybszym sposobem na pozyskanie znajomych w miejscu pracy, ale czy naprawdę na tym powinny opierać się relacje międzyludzkie? Najgorzej, gdy bez opamiętania obgadujesz inne osoby – pomawiasz, przeinaczasz, posądzasz, przezywasz. W ten sposób nigdy nie zyskasz powszechnej sympatii ludzi.

2. Jak być bardziej lubianym? Skończ z zazdrością

To jasne, że na sukcesy i szczęście innych spoglądamy z nutką zazdrości, gdy w naszym życiu nie wszystko układa się po myśli. Pamiętaj jednak, że osoby zawistne nie mogą liczyć na akceptację całego otoczenia, bo są traktowane jako toksyczne, lepiej ich unikać. Dlatego nie karm się zazdrością, nie żyj życiem innych – a na pewno zyskasz tym szacunek.

3. Słuchaj, co mówią inni, a dowiesz się, jak być bardziej lubianym

Ludzie na ogół cenią osoby, które potrafią wysłuchać. Często o tym zapominamy, bo dużo mówimy, ale nie wsłuchujemy się w to, co ma do przekazania druga strona (lub wcale nie dopuszczamy jej do głosu). Dlatego jeśli liczysz na sympatię otoczenia, nie skupiaj się tylko na tym, co mówisz; skup się również na tym, co chce Ci przekazać ktoś inny.

4. Nie narzucaj swojego zdania

Jedną z bardziej denerwujących cech jest narzucanie innym własnego zdania za wszelką cenę. Oczywiście, masz prawo mieć swój osąd każdej sytuacji. Pamiętaj jednak, że forsowanie zdania na siłę, wbrew oczekiwaniom czy wrażliwości innych osób, mogą przyczynić się jedynie do utraty sympatii. Co nie wyklucza dyskusji czy udzielania porad, ale we właściwy sposób!

5. Nie stawiaj w kłopotliwym położeniu

Odpowiadając na pytanie, jak być bardziej lubianym, należy stwierdzić, że darzymy sympatią ludzi, przy których czujemy się komfortowo, unikamy z kolei tych, które w każdej chwili mogą nam ten komfort zabrać. Nie możesz liczyć na przyjaźń całego otoczenia, jeżeli Twoje zachowanie w towarzystwie jest nieobliczalne, a „dla żartu” jesteś w stanie powiedzieć i zrobić naprawdę wiele, nie przejmując się tym, że zawstydzasz czy obrażasz osoby stojące obok Ciebie.

6. Zachowaj kulturę

Idąc tym tropem, zachowaj kulturę osobistą!

 • Nie pozwalaj sobie na prymitywne komentarze.
 • Unikaj wulgarnych, obraźliwych sformułowań.
 • Staraj się zachowywać właściwie do sytuacji, np. formalnej, towarzyskiej.
 • Przestrzegaj podstawowych zasad i dobrych obyczajów.
 • Pamiętaj o kulturze w najzwyklejszych sytuacjach – witaj się i żegnaj, dziękuj, proś czy życz dobrze.

Jeśli potrafisz się zachować i przychodzi Ci to naturalnie, inni będą Cię lubić i szanować.

7. Jak być bardziej lubianym? Rozwijaj się!

Szeroko pojęty rozwój osobisty co do zasady wzbudza sympatię, podziw i szacunek otoczenia. Nie trzeba przy tym osiągać rekordowych wyników czy sięgać szczytów, by udowadniać progres w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak być bardziej lubianym. Najbardziej liczy się samo zaangażowanie i osiąganie stopniowych postępów – ambitne plany i marzenia nie zawsze wymagają gigantycznych poświęceń.

W tym miejscu warto wspomnieć o wyjątkowej ofercie kursów internetowych Kar-Group. Obok płatnych szkoleń online, możesz zwiększyć wiedzę również za sprawą bezpłatnych kursów na stronie https://kar-group.elk.pl/darmowe-kursy/, takich jak:

 • Budowanie pewności siebie,
 • Jak rozwiązywać konflikty?,
 • Marketing i reklama,
 • Administracja publiczna i samorządowa,
 • Wywieranie wpływu na ludzi,
 • Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Rozwijaj się w tych obszarach, na których Ci zależy, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Otoczenie zauważy to i doceni.

8. Szukaj pozytywów

Są ludzie, dla których szklanka jest do połowy pełna i są ludzie, dla których szklanka jest do połowy pusta. Nie trzeba dodawać, które mogą liczyć na nieco więcej sympatii – właśnie przez to, że szukają pozytywów i swoim pozytywnym nastawieniem mogą zarażać innych.

9. Otwórz się na inność

Żyjemy w niezwykle różnorodnym i złożonym świecie. Jeżeli wszystko jest dla Ciebie zero-jedynkowe, jeżeli wszystko uznajesz za czarne lub białe, bez odcieni szarości, możesz mieć problem, aby cieszyć się powszechną sympatią nawet w bliskim gronie. Nie chodzi o to, by zrezygnować z wyrazistych poglądów, przekonań czy opinii tylko po to, żeby być bardziej lubianym. Zachowaj jednak otwartość na – właśnie – poglądy, przekonania, opinie. Na innych ludzi.

10. Zachowuj się lojalnie

Jak być bardziej lubianym? Prosta rada: staraj się zachowywać lojalnie wobec innych – nie ma tu większej filozofii. Postępuj etycznie i honorowo, a zyskasz tym w oczach innych wartościowych osób.

11. Pracuj na zaufanie

Udowodnij innym, że można Ci zaufać. A jeśli komuś ufasz, czujesz do niego naturalną sympatię. Proste?

12. Szczerze komplementuj

Przekonaj się, jak wiele pozytywnego do relacji wnosi komplementowanie. Nie chodzi jednak o „słodzenie” czy „wazeliniarstwo” na każdym kroku. Nie! To raczej umiejętność szczerej, bezinteresownej, niewymuszonej, spontanicznej pochwały – zarówno po dużych sukcesach, jak i w drobnych, codziennych sytuacjach.

13. Zwróć uwagę na drobne gesty

Czasami jedno spojrzenie, jedno zachowanie w miejscu pracy albo innych okolicznościach przesądza o nici porozumienia czy sympatii między dwojgiem ludzi. Dlatego zachowuj się w porządku również w tych najzwyklejszych, najbanalniejszych momentach, nie zastanawiając się, jak być bardziej lubianym, ale po prostu w ramach codziennych nawyków.

14. Jak być bardziej lubianym? Pomagaj, gdy możesz

Kolejną powszechnie cenioną cechą jest bycie pomocnym. Dziel się tym, czym w danej chwili możesz – czasem, radą, uwagą, jedzeniem, pieniędzmi. Nie chodzi tylko o udział w akcjach charytatywnych czy wolontariacie. Po prostu bądź w gotowości do niesienia pomocy na miarę sił i możliwości. Lubimy takich ludzi!

15. Inspiruj pasją i zaangażowaniem

Nie trzeba być światowej klasy sportowcem, muzykiem czy ekspertem w wybranej dziedzinie, aby inspirować innych. Pomyśl tylko, jak wiele inspirujących ludzi spotykasz na swojej drodze, ile możesz od nich czerpać. Czujesz do nich sympatię? Zapewne tak. Analogicznie Ty możesz wzbudzać pozytywne uczucia u innych, jeżeli będziesz osobą zaangażowana, pełną pasji, inspirującą tym, co i jak robi.

16. Dbaj o siebie

Choć w tym poradniku skupiamy się przede wszystkim na zachowaniach, postawach czy cechach charakteru, na ocenę innych składają się także nasze… wrażenia wizualne czy podświadome wnioski wyciągane na podstawie mowy ciała.

Jak być bardziej lubianym? Dbaj o siebie, aby Twoje wartościowe cechy nie były przykryte niedbałym sposobem bycia. I znów – nie mamy na myśli godzin spędzanych przed lustrem, całkowitego skupienia na wyglądzie, garderobie, modzie. Nie! Dobrze wiesz, że osoby zadbane, wzbudzające zaufanie i pozytywne reakcje, nie muszą być „wymuskane” czy „zrobione”.

17. Naucz się asertywności

Jeżeli brak Ci asertywności, to wcale nie jest gwarancją powszechnej sympatii. Wręcz przeciwnie – lubimy osoby, które jednocześnie szanujemy, a asertywność jest jedną z podstaw wzbudzania u innych naturalnego, niewymuszonego respektu.

Ćwicz asertywność, aby wiedzieć, jak postawić na swoim i zadbać o swoje potrzeby. Nie dawaj się nakłaniać do sytuacji, które są dla Ciebie niekomfortowe. Czy wiesz, że Budowanie Pewności Siebie to jeden z bezpłatnych kursów online dostępnych w zasobach Kar-Group?

18. Zachowuj się odpowiedzialnie

Choć beztroskie osoby, „niebieskie ptaki” potrafią wzbudzać sympatią, jeszcze bardziej lubiane są osoby sprawdzone, odpowiedzialne. Wcale nie wyklucza to poczucia humoru i spontaniczności. Można być osobą „z luzem”, ale odpowiedzialną, gdy trzeba i warto.

19. Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe

Jakże prawdziwe są te słowa! Wiesz, że nie lubisz osoby X czy Y za określone zachowania i czyny? W takim razie wystrzegaj się ich zawsze, a nie tylko, gdy zastanawiasz się, jak być bardziej lubianym.

20. …nie próbuj zabiegać na siłę o sympatię innych

W ramach podsumowania warto wrócić do punktu wyjścia i przypomnieć: nic na siłę, nie da się być lubianym przez wszystkich. Ale by stać się bardziej lubianą osobą, zbudować wokół siebie dobrą aurę, warto zastosować się do tych 20 wskazówek. Nic na siłę, tylko naturalnie, a zauważysz efekty!

5/5 - (22 votes)

Odkryj więcej