Co można robić bez matury ? Zajęcia i kursy które zrobisz bez matury

4.9/5 - (23 votes)
kursybezmatury-min

Podziel się postem

Co można robić bez matury ? Lista sposobów co możesz robić lub w czym się wyszkolić. Na końcu tego artykułu przygotowaliśmy niespodziankę w postaci Sond i grafik oraz dla chętnych link do darmowych szkoleń.

Co można robić bez matury ?

Co można robić bez matury

Jedni wykazują predyspozycje do nauki języków, inni odnajdują się w majsterkowaniu, a kolejni uwielbiają uprawiać sport. Ilu ludzi, tyle uzdolnień, dlatego nie każdy może, potrafi i ma szanse zdać maturę. Nie znaczy to jednak, że bez średniego wykształcenia nie da się uzyskać satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy. Jeśli się zastanawiasz, co można robić bez matury, mamy dla Ciebie garść propozycji, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

Usługi związane z urodą

Branża, w której odnajdą się wyłącznie kobiety – trudno wszakże wyobrazić sobie mężczyznę, który zawodowo zajmuje się kosmetyką, stylizacjami paznokci czy fryzjerstwem. Panowie mogą natomiast spróbować swoich sił w dietetyce – w układaniu planów żywieniowych, doradzaniu w wyborze produktów spożywczych czy dobieraniu suplementacji mogą być równie skuteczni i przekonujący jak kobiety.

Florystyka

Kolejna dziedzina, w której ogromną większość pracowników stanowią kobiety. Jeśli kochasz rośliny, znasz się na ich uprawie i masz choć trochę zmysłu estetycznego, łatwo się odnajdziesz w zawodzie florysty. Twoim zadaniem będzie tworzenie kompozycji kwiatowych, ozdabianie przestrzeni przy użyciu roślin czy ich codzienna pielęgnacja. Posiadając kapitał na inwestycję lub zaciągając kredyt, możesz otworzyć własną kwiaciarnię.

Kelner

W przypadku zawodu kelnera matura nie jest wymagana – zdecydowanie bardziej ceni się doświadczenie i zdobyte kwalifikacje. O ile doświadczenie można wypracować jedynie w praktyce, o tyle kwalifikacje da się uzyskać nie tylko poprzez kierunkowe wykształcenie, ale również na specjalnych szkoleniach. Profesjonalne kursy kelnerskie odbywają się m.in. w Kar-Group i są realizowane zarówno w trybie stacjonarnym, jak i przez Internet.

Opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi

Odpowiedzialny, ale perspektywiczny zawód, który daje pewną pracę i szanse na stosunkowo wysokie zarobki zarówno w kraju, jak i zagranicą. Z uwagi na postępujący proces starzenia się społeczeństwa popyt na usługi opiekuńcze będzie systematycznie wzrastał, co oznacza więcej pracy i większe zarobki dla opiekunów. Praca w tym zawodzie wymaga jednak silnej psychiki, empatii, cierpliwości i bynajmniej nie należy do najłatwiejszych.

Gastronomia i hotelarstwo

W branży gastronomicznej i hotelarskiej rzadko kiedy patrzy się na dyplomy. Oczywiście, jeśli dysponujesz kierunkowym wykształceniem lub udało Ci się ukończyć wysokiej jakości szkolenia przygotowujące do zawodu, świadczy to wyłącznie na Twoją korzyść, jednak nie przesądza o zdobyciu wymarzonej posady. O wiele bardziej liczy się doświadczenie, którym potrafisz się wykazać. Niemniejsze znaczenie ma osobiste wyczucie smaku i pasja, z jaką podchodzi się do spraw kulinarnych. Nie ma co ukrywać – kto nie lubi gotować, nie zostanie dobrym kucharzem ani tym bardziej szefem kuchni.

Budowy, remonty

Praca na budowach i remontach jest przeznaczona właściwie wyłącznie dla mężczyzn. Kobiet w tej roli praktycznie się nie spotyka. Pierwsze kroki w branży budowlanej można stawiać jako pomocnik, z czasem coraz bardziej ucząc się fachu, pozyskując nowe umiejętności i wdrapując się coraz wyżej w hierarchii zawodowej. Na początku nie ma co liczyć na wysokie zarobki, jednak po jakimś czasie powinny one wejść na satysfakcjonujący poziom.

Usługi typu „złota rączka”

Prace hydrauliczne, naprawy urządzeń RTV i AGD, drobne naprawy remontowe, wymiana zamków – to tylko kilka usług, którymi może się zająć każdy, kto ma techniczne predyspozycje. Jako że popyt na tego typu usługi znajduje się na stałym poziomie, a jednocześnie zaczyna brakować wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców, szanse na rozwój i satysfakcjonujący zarobek są naprawdę duże. Wystarczy tylko znaleźć swoją niszę, wybrać jakąś specjalizację i zacząć działać.

Fotografia

Zdjęcia ślubne, komunijne, urodzinowe, portretowe, paszportowe, specjalne sesje dla świeżo upieczonych rodziców – pracy dla fotografów jest naprawdę dużo i nie wymaga ona ukończenia szkoły średniej. Konieczna jest natomiast pasja do tej dziedziny połączona z chęcią ciągłego uczenia się nowych technik, technologii i metod fotografowania.

Mechanik samochodowy

Na polskich drogach jeździ coraz więcej samochodów, podczas gdy mechaników nie przybywa, dlatego wielu z nich ma pozajmowane terminy na kilka tygodni do przodu. Jeśli lubisz i umiesz „dłubać” przy aucie, możesz spróbować swoich sił jako mechanik czy blacharz. O ile znasz się na tym i będziesz świadczyć usługi wysokiej jakości, czeka na Ciebie naprawdę dużo pracy, a co za tym idzie – satysfakcjonujące zarobki.

Spawacz, tokarz, szlifierz, stolarz

Tego typu zawody są obecnie słabo obsadzone, tymczasem popyt na nie nie słabnie. Dysponując uprawnieniami na spawacza, doświadczeniem na stanowisku tokarza czy praktyczną wiedzą stolarską, z łatwością znajdziesz pracę w niejednym warsztacie. Jeśli natomiast posiadasz fundusze na inwestycję w promocję i zakup sprzętu, możesz świadczyć tego typu usługi jako firma.

Handel

Praca na stanowisku sprzedawcy w sklepie stacjonarnym, w roli telefonicznego doradcy klienta na infolinii czy osoby odpowiadającej za e-mailowe kontakty z klientami zawsze jest dostępna w mniejszych i większych miastach. Często nie wymaga się ukończenia szkoły średniej i zdania matury, choć nie da się zaprzeczyć, że podobne warunki są niekiedy stawiane przez pracodawców.

Na koniec niespodzianka w zasadzie dwie.

Poniżej Sondy z wynikami a także link do darmowych kursów. Szkolenie możesz zrobić bez ponoszenia kosztów. Nabędziesz wiedzę i przybliżysz się do swojego celu.

SONDY / Jakie kursy warto zrobić

najbardziej opłacalne kursy
najbardziej opłacalne kursy
Jakie kursy warto zrobić

Na zakończenie prezent

Dla chętnych link do 7 szkoleń !

– zanim kupisz jakikolwiek kurs przetestuj funkcjonalność za darmo

– zdobądź darmową wiedzę która podniesie Twoje kompetencje

przejdź do darmowych kursów (link)

Obejrzy Video – dodatkowy materiał

4.9/5 - (23 votes)

Odkryj więcej