Można to stwierdzić z pełnym przekonaniem: mechanik samochodowy jest zawodem z przyszłością. Dynamiczne przemiany na rynku pracy wyraźnie wskazują, że fachowcy w różnych dziedzinach mogą liczyć na zatrudnienie i coraz lepsze warunki pracy. Dowiedz się, jakie są możliwości zostania mechanikiem. Czy wybór innej szkoły niż „samochodówka” czy „mechanik” przekreśla szansę na karierę w warsztacie? Nic bardziej mylnego!
Dlaczego warto zostać mechanikiem
W Polsce zarejestrowanych jest około 30 mln samochodów. 30 mln! Liczba niebagatelna. Ogromna większość wymaga przeglądów, regularnych napraw, działań konserwujących i zabezpieczających. Powszechnie wiemy, że Polacy są fachowcami w wielu dziedzinach i potrafią samodzielne naprawić wiele domowych usterek. Jednak z samochodami jest trudniej – te najczęściej odstawiamy do warsztatu, stacji diagnostycznej czy autoryzowanego punktu, ponieważ samemu nie potrafimy wykonać nawet najprostszych czynności naprawczych czy sprawdzających.
Stąd prosty wniosek, że w Polsce jest dużo miejsca na rynku pracy dla mechaników. Wydawałoby się, że taki kraj jak nasz fachowcami stoi. Jednakże tendencje ostatnich kilkunastu lat wyraźnie wskazują, że mnóstwo Polaków ruszyło na studia, a szkoły zawodowe straciły na popularności. Aż do niedawna. Młodzi Polacy zauważyli, że wybór zawodu i fachu jest lepszą drogą niż niesprecyzowane oczekiwania związane z nauką w liceum czy na studiach. Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w praktycznych dziedzinach, dlatego rosną wynagrodzenia i coraz częściej widzimy naglące oferty pracy dla mechaników.
Co warto wiedzieć ?
Pamiętaj również, że polska fachowość jest ceniona na całym świecie, szczególnie w zamożniejszych krajach Europy Zachodniej. Można tam liczyć na zatrudnienie na jeszcze lepszych warunkach finansowych i socjalnych niż w Polsce. Jeżeli z różnych względów planujesz emigrację zarobkową i zastanawiasz się, w jakim sektorze znaleźć pracę, być może warto rozważyć właśnie mechanikę. Warto pamiętać również o tym, że w bogatszych państwach bardziej dba się o samochody, które częściej trafiają do zakładów, choćby w celach diagnostycznych lub serwisowych. Jest więc szansa zarabiać w złotówkach, euro czy funtach. Najpierw należy jednak zadbać o dobre CV.
Podsumowując argumentację na rzecz wartości pracy w charakterze mechanika, warto przypomnieć, że jest to wręcz wymarzony zawód dla osób, które kochają samochody. Zapach smaru czy dźwięk silnika to bodźce, które dla wielu osób są obojętne, ale dla niektórych – ulubione. Właśnie takich pasjonatów potrzebuje rynek pracy. Dokładnych, profesjonalnych, ambitnych, ale jednocześnie zakochanych w świecie motoryzacji, nienarzekających na wielogodzinne zadania związane z uszkodzonym silnikiem, układem hamulcowym czy innym elementem pojazdu.
Co więcej, mechanik to odpowiedzialny, potrzebny społecznie zawód. Dlaczego? Ponieważ od jakości usług mechaników w pewnym stopniu zależy bezpieczeństwo na drogach. Co rusz słyszymy o wypadkach. Jedne z nich powodują pijani kierowcy, niestety wiele innych wynika z awarii samochodów, które naprawia się na pół gwizdka lub nie zwracając uwagi na detale…
Możliwe drogi rozwoju
Szkoła zawodowa
Zostać mechanikiem można w efekcie podjęcia różnych wyborów życiowych. Podstawowym krokiem wydaje się ukończenie szkoły podstawowej (dawniej gimnazjum) i zapisanie się do szkoły zawodowej. Problem w tym, że „samochodówki” mogą być oddalone wiele kilometrów od miejsca zamieszkania. Niektórzy też nie mają tak sprecyzowanych planów w nastoletnim wieku. Dopiero z czasem (np. po uzyskaniu prawa jazdy) rodzi się w nich zamiłowanie do pojazdów mechanicznych i chęć spróbowania swoich sił w zakładzie mechanicznym. Oczywiście, jeżeli przyłożysz się do nauki w szkole zawodowej, szybko wejdziesz na rynek pracy i zdobędziesz doświadczenie, jest Ci łatwiej zdobyć wymarzoną pracę. Ale na szczęście dla wielu osób to nie jedyna droga, którą można wybrać.
Technikum samochodowe
Pozostając w obrębie szkół średnich, warto pamiętać o ciekawych perspektywach, jakie stwarza edukacja w technikach. Technikum samochodowe z jednej strony przygotowuje do praktycznego wykonywania zawodu, a z drugiej prowadzi do zdobycia matury i uzyskania ogólnego wykształcenia. Jest wyborem „pomiędzy”, trafnym dla uczniów, którzy nie są w stu procentach przekonani co do kariery mechanika i wolą mieć otwarte dwie, równoległe furtki. Niemniej jednak, jeżeli technikum samochodowe pozwala zdobyć fach, a jednocześnie przyzwoite wykształcenie humanistyczne i ścisłe, warto rozważyć właśnie tę drogę.
Studia mechaniczne
Istnieją oczywiście studia inżynierskie mechaniczne, lecz dla przeciętnego mechanika samochodowego to dość nieistotna informacja. Stając się bowiem inżynierem, interesuje Cię bardziej mechanika maszyn i skomplikowanych urządzeń niż samochód czy motor. Mimo to wyższe wykształcenie na czołowych polskich politechnikach ma o wiele wyższą wartość niż większość dyplomów ze studiów magisterskich czy licencjackich, choćby na humanistycznych kierunkach. Nie wystarczy jednak studiować, żeby zrobić karierę w warsztacie. Potrzebne jest przede wszystkim doświadczenie!
Samodzielna nauka
Nieważne, jaką szkołę skończysz, nadal możesz zostać mechanikiem samochodowym, choć nie jest to aż tak oczywista droga. Jak wielu rzeczy, również tajniki motoryzacji możesz zgłębić w efekcie samodzielnej pracy. Droga jest długa, a efekt zależą od Twojego tempa, Twoich wyborów, Twoich decyzji.
Nie brakuje podręczników i poradników, które przybliżają podstawy fachu mechanika. W dzisiejszych czasach ciekawe możliwości stwarzają videoblogi i w ogóle zasoby Internetu, które pozwalają znaleźć odpowiedź na niemal każde pytanie. Tajniki samochodu możesz zgłębiać nawet podczas samodzielnych prób na aucie własnym lub należącym do bliskiej osoby, np. rodziców, przyjaciół, rodzeństwa. Dużo daje podjęcie czeladniczej praktyki w zakładzie samochodowym. Nawet przyglądanie się pracy fachowców procentuje na przyszłość. Z czasem jesteś w stanie wykonywać coraz bardziej skomplikowane czynności.
Kurs doszkalający
Praktyka i wykształcenie to jedno, doświadczenie – drugie. CV trzeba budować metodycznie, dbając także o potwierdzenie swoich umiejętności. Dlatego zarówno bardziej początkujący, jak i zaawansowani mechanicy powinni zdobywać kompetencje poprzez naukę w ramach kursów doszkalających.
Możesz zapisać się na szkolenie między innymi w firmie Kar-Group – wchodząc na adres http://szkolenia-kargroup.eu/ i zapoznając się ze wszystkimi niezbędnymi informacjami. Struktura kursu jest ściśle dopasowana do współczesnych potrzeb. Ponieważ możesz nie mieć czasu na uczestniczenie w kursie stacjonarnym, spróbuj wariantu online. Tak, dobrze widzisz! Kurs może się odbyć w całości przez Internet.
Co otrzymasz ?
Potrzebny certyfikat (w języku polskim, ale także niemieckim lub angielskim) otrzymasz poprzez rozwiązanie egzaminu przez Internet. Wszystkie materiały szkoleniowe otrzymujesz w formie multimedialnej i możesz zapoznawać się z nimi w dowolnym momencie, kiedy tylko masz czas i ochotę. Nie da się ukryć, że to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które uczą się, pracują, sporo podróżują lub poświęcają rodzinnemu życiu.
Masz prawo przystąpić do bezpłatnej poprawki, jeżeli za pierwszym podejściem nie uda się zdobyć wymaganej liczby punktów. Kurs jest stosunkowo tani i pozwala w krótkim czasie zdobyć dyplom, który dobrze prezentuje się w CV. Uzupełnia wiedzę zdobytą w praktyce i umożliwia usystematyzowanie teorii, która jest niezbędna każdemu profesjonalnemu mechanikowi bez względu na staż.
Nie wystarczy bowiem zmysł do operowania narzędziami – równie ważne jest rozumienie istoty działania pojazdów, włącznie ze wszystkimi ich detalami i częściami. Logując się do platformy e‑learningowej, stajesz przed niecodzienną szansą poprawy swojej obecnej sytuacji zawodowej. Zachęcamy do zapisywania się na aktualne kursy w zakresie mechaniki lub pokrewnej dziedziny!
Pamiętaj o specjalizacji
Zostać mechanikiem to jedno, ale dobrze pokierować karierą – drugie. Dlatego zastanów się, co tak naprawdę chcesz robić. Istnieje kilka wariantów. Wiele osób zadowoli się po prostu dobrym zatrudnieniem w warsztacie lub stacji diagnostycznej. Jednak jeżeli myślisz o własnym biznesie, postaraj się o większą kreatywność.
Z różnych względów możesz preferować mechanikę wyłącznie jednej marki samochodu lub kilku należących do tej samej grupy. Sprawdź, ile podobnych samochodów jeździ na rynku. Być może istnieje nisza do wypełnienia? Wtedy zadbaj o pozycjonowanie swoich usług właśnie wokół tych samochodów, którymi się zajmujesz.
Innym pomysłem jest zajęcie się na przykład wyłącznie zabytkowymi lub kolekcjonerskimi samochodami. Tak wyspecjalizowani hobbyści mogą zarabiać naprawdę duże pieniądze, choć wyzwanie jest niemałe. Trzeba radzić sobie z trudnościami w rodzaju dostępu do części czy brakiem odniesienia. Inaczej naprawia się model Mercedesa z 1995 i 1955 roku, podobnie jak nowy Fiat 500 jest łatwiejszym wyzwaniem niż kultowy Piccolino.
Swoją drogą, nie bez powodu osoby zaangażowane w remontowanie starych samochodów często posiadają najlepsze okazy, które są w stanie sprzedawać za 100 tysięcy złotych, a nawet więcej. Mechanik może z powodzeniem zamienić w kolekcjonerski okaz nawet największe gruchoty, które rdzewieją na złomowiskach. W końcu… nie płaci za robociznę!
Podstawa to praktyka
W niniejszym artykule wielokrotnie podkreślaliśmy, że edukacja to nie wszystko. Jeżeli naprawdę chcesz zostać mechanikiem, a już wiesz, że warto, postaw na rozwój, ale nie zapominaj o elementarnej zasadzie – fachowiec musi jak najwięcej pracować, aby zamieniać potencjał w konkretne efekty.
Klientowi najbardziej zależy na szybkiej, w miarę taniej i skutecznej naprawie. Nie dojdziesz do perfekcji, tylko myśląc o umiejętnościach. Musisz zdobyć je, podejmując wysiłek. Im szybciej, tym lepiej. Nawet skromne doświadczenie jest lepsze niż jego brak. Dlatego żeby zostać dobrze opłacanym i docenianym mechanikiem, jak najszybciej przejdź do działania. A w wolnym czasie weź udział w kursie doszkalającym lub wybierz inną formę edukacji i zdobywania wiedzy.