Jak oszczędzać czas ? 17 sposobów, dzięki którym zyskasz cenne godziny

5/5 - (16 votes)
17 sposobow czas-min

Podziel się postem

Jak oszczędzać czas ?

Nie pieniądze, znajomości czy wiedza są Twoim najważniejszym zasobem, a czas, którym dysponujesz. Nie możesz go pomnożyć i masz określoną ilość godzin do wykorzystania w swoim życiu. Jak je spożytkować w sposób efektywny i nie marnować na niepotrzebne czynności? Właśnie o tym traktuje poniższy artykuł, w którym się zastanawiamy i radzimy, jak oszczędzać czas w sposób skuteczny, przemyślany i rozsądny.

1. Zachowuj wokół siebie porządek

Jeśli chcesz wiedzieć, jak oszczędzać czas, zacznij od pożegnania się z chaosem i utrzymuj porządek wokół siebie. Gdy wiesz, co gdzie leży i w którym miejscu znaleźć poszukiwane przedmioty, nie marnujesz cennych minut na poszukiwania. Poza tym Twoja praca jest lepiej zorganizowana – wbrew pozorom otoczenie ma bardzo duży wpływ na efektywność działania.

2. Planuj na lata, miesiące, tygodnie i dni

Planowanie jest kluczowym aspektem, który wpływa na wydajność pracy i nauki oraz organizację codziennych czynności. Warto planować w perspektywie zarówno krótko-, jak i długoterminowej – kolejne dni, tygodnie, miesiące, a nawet lata. Ustalaj sobie największe, główne cele, do których prowadzą mniejsze i skup się właśnie na ich realizacji. W ten sposób uporządkowujesz swoje dążenia i szybciej realizujesz zamierzenia, dzięki czemu zyskujesz więcej czasu.

3. Rób duże zakupy raz na jakiś czas

Zejdźmy na ziemię i przejdźmy do zdecydowanie prostszych zagadnień, takich jak zakupy. To powszechna czynność, którą po prostu trzeba robić, jednak wykonując ją w sposób dobrze zaplanowany, można zyskać cenne godziny. W takim razie jak oszczędzać czas na zakupach? Przede wszystkim poprzez ograniczenie częstotliwości, tzn. planowanie ich raz na tydzień czy 10 dni. Pomiędzy wizytami w sklepie warto natomiast na bieżąco zapisywać produkty, które trzeba nabyć przy najbliżej okazji.

4. Kupuj online

Skoro już jesteśmy przy zakupach, z myślą o niemarnowaniu cennych godzin na dojście czy dojazdy do sklepu stacjonarnego można polecić nabywanie produktów przez internet. Wykonanie kilku kliknięć na stronie internetowej i przeprowadzenie transakcji online zajmuje zaledwie kilka minut. Zakupy online są rozwiązaniem tym bardziej godnym polecenia, że w dużych miastach z łatwością można zamówić produkty spożywcze z supermarketów z dowozem do domu.

5. Przyrządzaj dania na kilka dni

Nie tylko zakupy, ale również gotowanie z wyprzedzeniem na 2-3 dni jest dobrą odpowiedzią na pytanie, jak oszczędzać czas. Gdy przyrządzasz zupę, gulasz czy sałatkę, zaplanuj takie ilości, aby starczyło na więcej niż jeden posiłek.

6. Wybieraj szybkie posiłki (ale nie kosztem zdrowia)

To mit, że nie można jeść szybko i zdrowo – jak najbardziej da się to zrobić. W tym celu potrzebna jest jednak wiedza dotycząca wyboru produktów o korzystnym działaniu dla organizmu. Jajecznica, owsianka, jogurt naturalny z owocami, ciemny chleb z chudą wędliną, mięsno-warzywne dania jednogarnkowe. Pomysłów jest wiele i bynajmniej nie muszą się wiązać ze stołowaniem się w marnej jakości barach szybkiej obsługi.

7. Unikaj „rozpraszaczy” i skupiaj się na tym, co robisz

Obserwując zachowania społeczne, nietrudno dojść do wniosku, że w dzisiejszym świecie największym „pożeraczem” czasu są telefony komórkowe. W tym przede wszystkim dostępne z ich poziomu media społecznościowe. Każdego dnia potrafimy spędzać godziny na całkowicie bezużytecznym przeglądaniu zdjęć na Instagramie, wpisów na Facebooku czy filmów na Tik-Toku. W taki sam sposób można potraktować bezrefleksyjne oglądanie telewizji polegające na przełączaniu programów z kanału na kanał. Jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać czas, wyloguj się z mediów społecznościowych, a gdy już otwierasz któryś z portali, dokładnie kontroluj, ile minut dziennie poświęcasz na ten cel.

8. Nie odkładaj na później – to, co możesz zrobić zaraz, zrób teraz

Jeśli coś możesz zrobić w danej chwili, po prostu się za to zabierz, a prawdopodobnie wykonasz zadanie efektywniej, szybciej i łatwiej, niż gdyby zostało odłożone „na jutro”. Niestety, nasz mózg działa w taki sposób, że przełożenie czynności na późniejszy czas bynajmniej nie sprawia, że przestajemy o nich myśleć. Im później się za nią zabierzesz, z tym większą presją będzie wiązała się realizacja.

9. Pożytecznie wykorzystuj każdą chwilę

Jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać czas, po prostu go nie marnuj, tzn. w miarę możliwości pożytecznie wykorzystuj wolne chwile. Nauka w autobusie, słuchanie muzyki w korku, czytanie w trakcie jazdy pociągiem, załatwianie różnych spraw „po drodze”. To przykładowe sposoby na efektywne posługiwanie się wolnym czasem.

10. Deleguj obowiązki

Natłok obowiązków Cię przytłacza? Wiesz, że nie jesteś w stanie poradzić sobie ze wszystkimi powierzonymi zadaniami? Mimo wcześniejszych zamierzeń nie udało Ci się wykonać zaplanowanej pracy? W takim razie rozważ powierzenie części swoich obowiązków komuś innemu – oczywiście w taki sposób, aby było to maksymalnie korzystne z Twojego punktu widzenia. Nie obciążaj się każdym zadaniem – pamiętaj, że nikt nie jest od wszystkiego.

11. Zrezygnuj ze zbędnych informacji

Czy naprawdę każdego dnia musisz poświęcać 30 min na obejrzenie wiadomości w telewizji, żeby dowiedzieć się, co powiedział znany polityk? Czy wielokrotne codzienne przeglądanie mediów społecznościowych i serwisów internetowych jest Ci potrzebne? Jakie korzyści daje Ci czytanie prasy plotkarskiej? Ilość informacji w dzisiejszym świecie jest ogromna, jednak niestety w przeważającej większości są one zbędne. Zamiast dawać jakąkolwiek wartość wyłącznie zajmują Twój czas i umysł, „zaśmiecając” go. Dlatego odetnij się od nich i ograniczyć się do sprawdzania najważniejszych wydarzeń raz dziennie, np. wieczorem, poświęcając na to np. nie więcej niż 15 min.

12. W miarę możliwości unikaj korków

Łatwo się mówi, prawda? W dużych polskich miastach korki są poważnym problemem, który każdego miesiąca pożera cenne godziny kierowcom. Mając to na uwadze, unikaj poruszania się po mieście w godzinach szczytu, o ile to oczywiście możliwe. Jeśli to wykluczone, dokładnie przemyśl zarówno formę transportu, jak i trasę, z których korzystasz i zastanów się, czy na pewno Twój wybór jest optymalny pod kątem czasowym.

13. Gdy to możliwe, pracuj zdalnie

Zamiast marnować cenne godziny na dojazdy czy dojście do pracy albo na uczelnię, zdecyduj się na pracę i naukę zdalną, jeżeli to oczywiście możliwe. Coraz więcej pracodawców i uczelni daje taką możliwość, więc gdy się ona pojawia, zostań w domu i wykonaj swoje obowiązki sumiennie, efektywnie i w skupieniu, a co za tym – prawidłowo i w krótkim czasie.

14. Stwórz przestrzeń tylko dla siebie

Praca i nauka w koncentracji to ważny aspekt, jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać czas. Aby zachować skupienie w trakcie przyswajania informacji i wykonywania obowiązków zawodowych, zadbaj o organizację przestrzeni wyłącznie dla siebie, w której nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Dzięki temu zrealizujesz powierzone Ci zadania maksymalnie szybko.

15. Upraszczaj lub automatyzuj powtarzalne czynności

Zastanów się, w jakie rozwiązania możesz zainwestować, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak oszczędzać czas. Przykłady? Kupno zmywarki zamiast ręcznego mycia naczyń, zaopatrzenie się w multifunkcyjnego robota kuchennego, zainstalowanie automatycznych włączników światła czy zastosowanie innych mechanizmów wykorzystywanych w tzw. inteligentnych domach i mieszkaniach. To metody, które wyręczą Cię w najprostszych czynnościach.

16. Śpij tyle, ile potrzebujesz, ale nie dłużej

Zrezygnuj z długiego leżenia w łóżku po obudzeniu się, a godziny snu ogranicz do komfortowego dla Ciebie minimum. Jeżeli więc po przespaniu 7 godzin czujesz, że udało się w pełni wypocząć i zregenerować siły, nie przedłużaj tego czasu niepotrzebnie. Po prostu wstań z łózka, zrób śniadanie i zacznij dzień od obowiązków – najlepiej tych najbardziej wymagających, bo po obudzeniu masz najwięcej energii i „czysty umysł”.

17. Teraz wprowadź chociaż część nawyków w życie! Powodzenia

5/5 - (16 votes)

Odkryj więcej

Czym zajmuje się animator kultury?
porady

Czym zajmuje się animator kultury?

Pasjonuje Cię sztuka i lubisz pracować z ludźmi? Masz niewykorzystane pokłady kreatywności i mnóstwo energii do działania? Zawód animatora kultury może być dla Ciebie idealny!

10 zasad zdrowego odżywiania
porady

10 zasad zdrowego odżywiania

Dbanie o zdrową dietę to klucz do dobrego samopoczucia, energii na co dzień i utrzymania prawidłowej masy ciała. W dzisiejszych czasach, kiedy trudno się opędzić