Jaką pracę wybrać – 7 ważnych porad !. Bezrobocie w Polsce maleje, a rynek pracy wyciąga ręce w kierunku specjalistów z wielu dziedzin. W efekcie coraz rzadziej Polacy muszą się zastanawiać nad wyjazdem zagranicę, aby godnie zarabiać w pracy, nawet niekoniecznie w odpowiadającym im zawodzie. Tu pojawia się pytanie, które w pewnym momencie zadaje sobie każdy z nas: jaką pracę wybrać? Od tej odpowiedzi zależy Twoja przyszłość.
Jaką pracę wybrać ?
1. Perspektywiczną
Przed wejściem na rynek pracy, w trakcie pracy zarobkowej, a także w czasie nauki zawsze warto analizować rynek pracy w Polsce i zagranicą, wyciągając z tego odpowiednie wnioski. Nie brakuje prognoz, naukowych opracowań i ekonomicznych artykułów na temat wciąż zmieniającego się popytu na pracowników. Jeśli znajdziesz dla siebie niszę, ale w obrębie dobrze prosperującej branży, wiele zyskasz. To tak jak z planami biznesowymi. Kto na przełomie XX i XXI wieku uparcie inwestował w wypożyczalnie kaset wideo – tracił, po kilku „tłustych”, wcześniejszych latach. Ten, kto szybciej zamienił taki biznes np. na sklep komputerowy – zyskał, z miejsca odpowiadając na nowe potrzeby rynku.
2. Legalną
Nie zamierzamy w żadnym stopniu promować nielegalnych źródeł zarobku. To wbrew prawu, a trzymając się przepisów, wciąż możemy uczciwie stać się majętnymi osobami. Przy wyborze pracy zainteresuj się formami zatrudnienia w danej branży i konkretnej firmie. Od niektórych specjalistów oczekuje się dziś pracy w ramach samozatrudnienia, inni przez lata podpisują jedynie umowy o dzieło lub umowy-zlecenie. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie dla satysfakcji płynącej z wykonywanego zawodu oraz zabezpieczenia Twojej przyszłości.
3. Rozwijającą
Naprawdę warto pracować na stanowisku, które otwiera możliwości rozwoju. Nie chodzi tylko o awans w obrębie danej organizacji lub nieustanne przechodzenie z firmy do firmy. Dodatkowe szkolenia – doszkalające, rozwojowe, trenerskie – czynią z Ciebie eksperta, tak bardzo pożądanego na polskim rynku pracy. Wchodząc w określoną rolę zawodową, zastanów się, gdzie możesz dzięki niej się znaleźć za 5, 10 czy 15 lat.
4. Pasjonującą
Na pewno staniesz się lepszym pracownikiem w zawodzie, który Cię pasjonuje, niż na stanowisku, które określisz wieloma słowami, ale na pewno nie „interesujące”. Niemal każdą pasję możesz z powodzeniem przenieść do życia zawodowego i uczynić z niej źródło dochodów. Niekiedy wymaga to wielu poświęceń, inwestycji i dokształcania, na przykład w formie szkoleń, ale z drugiej strony satysfakcja jest nie do przecenienia.
5. Przyjemną
Praca, którą wybierzesz, powinna wiązać się nie tylko z zainteresowaniami, ale również w pewnym sensie z cechami osobowości. Tylko wtedy nie będzie codziennym obciążeniem, ale prawdziwą przyjemnością. Kochasz aktywność fizyczną? Będziesz męczyć się przy biurku. Uwielbiasz pracę polegającą na nieustającym procesie kreatywnym? Zanudzisz się na żmudnym stanowisku wymagającym powtarzania tych samych czynności. Bez komfortu trudno o efektywność i zadowolenie!
6. Bezpieczną
Po ciężkich urazach kręgosłupa lepiej nie planować kariery budowlańca, tak samo bez umiejętności pływania nie ma co się pchać na ratownika. Istnieje wiele analogicznych przykładów, które pokazują, że nie każda praca jest bezpieczna. Schodząc na ziemię, warto zauważyć, że ergonomiczne stanowiska w wielu firmach to zwyczajna fikcja i w efekcie nawet z pozoru biurowy zawód może okazać się destrukcyjny dla zdrowia. Rozwijając karierę, dbaj o bezpieczeństwo i higieniczny tryb życia.
7. Opłacalną
Jaką pracę wybrać? Taką, która przyniesie Ci nie tylko radość, ale i określone profity, dopasowane do życiowych potrzeb i marzeń. Planując wejście do danej branży, dowiedz się, jakie realne zarobki w niej obowiązują. Nie zrażaj się skromnymi początkami – w wielu zawodach zaczyna się z niskiego pułapu, by później zarabiać coraz więcej.
Przeczytaj także:
1.Jak zwiększyć wiarygodność firmy ? 10 kroków które musisz zrobić
2.Szkolenie z negocjacji ! Techniki negocjacji, czyli negocjacje w biznesie ! Pytasz jak negocjować ?