Pomysły na rozwój osobisty – 11 technik

Zmień podejście z nastawienia sztywnego na rozwojowe.

Mając na myśli rozwój osobisty trzeba zacząć od właściwego, pozytywnego nastawienia rozwojowego. System nauczania, środowisko pracy, rodzina i znajomi czasami wtłaczają nas w ramy sztywnego nastawienia, które wiąże się z unikaniem porażek, szybkim poddawaniem się, czy myśleniem, że wysiłek to coś bezwartościowego. Sukces innych traktujemy jak potencjalne zagrożenie własnej osoby, a krytykę – jak czynnik wyzwalający mechanizmy obronne. Tymczasem, żeby ruszyć do przodu, trzeba przestać stać w jednym miejscu, a ma temu służyć zmiana nastawienia na rozwojowe.


Musisz przestać bać się krytyki. To tylko informacja zwrotna od osób trzecich. Dobre wyniki i osiągnięcia znajomych powinny nas motywować i inspirować do działania. Kłopoty i niedogodności są chwilowe i mają być dla nas wyzwaniem w wytrwałym dążeniu do samorealizacji. Nic nie dzieje się bez wysiłku – to droga do osiągnięcia mistrzostwa.

Pomysły na rozwój osobisty
Trenuj skuteczną komunikację na bazie autentyczności.

Opiera się ona na założeniu, że każda z osób wchodzących w interakcje odpowiada na równi za jej przebieg, dlatego powinna wziąć za nią odpowiedzialność. Masz prawo, tak samo jak Twój rozmówca, do wyrażania własnych myśli, przekonań, wierzeń i wartości. Nie ma potrzeby poprawiania nikogo ani ingerowania, jeśli nie zagraża to czyjemuś zdrowiu lub życiu.

Prawidłowy przebieg komunikacji opiera się na założeniu, że nie zakładamy z góry, że wiemy lepiej, co się dzieje z drugą osobą. W razie wątpliwości i niejasności, upewniaj się przez zadawanie pytań, że dobrze zrozumiałeś jej przekaz. Upewniaj się co do intencji rozmówcy, nie działaj pochopnie, jeśli chcesz zachować dystans i pamiętaj, że emocje, zwłaszcza te negatywne, nie są dobrym doradcą. Szanuj strefę innych, ucz tego wszystkich, którzy wchodzą z Tobą w interakcje, ale przede wszystkim – nie zapominaj o ochronie własnej strefy komunikacji.

Rozwijaj swoje pasje.

Wybierz działania, które Cię interesują i pozostają w zgodzie z Twoimi wartościami. Zaangażuj się w realizację hobby tak, żeby chciało Ci się wstać z kanapy i robić coś więcej poza pracą zawodową, nauką czy narzekaniem. Rozwijając swoje zainteresowania, masz możliwość spotkania ludzi myślących i odczuwających podobnie jak Ty. Staną się oni Twoim wsparciem, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Nie marnuj czasu na działania nie sprawiające Ci prawdziwej satysfakcji i nie przynoszące twórczego spełniania się. Zatem: tańcz, śpiewaj, maluj, rysuj, rzeźbij lub rób coś, co Ci sprawia radość i czerp z tego same korzyści.

Podejmuj wyzwania.

Powinny one stać się Twoim rytuałem. Postanowienia wyobrażaj sobie na każdym etapie – od pomysłu do realizacji. Możesz pochwalić się swoimi osiągnięciami za pomocą mediów społecznościowych – w ten sposób zapewnisz sobie grono kibiców. Stwórz coś swojego, zamiast kopiować innych.

Odrzuć ustalony stan rzeczy i zrób rutynową czynność inaczej, niż dotychczas. Nie bój się pomyłek, masz do nich prawo i zawsze możesz skorygować na bieżąco, a pojawiające się problemy stwarzają różne możliwości.

Nastaw się na ciągłą naukę.

Rozwój osobisty nie nastąpi bez otwarcia się na ciągłe uczenie się. Ciągłe ćwiczenie i czerpanie z doświadczenia innych osób dają możliwość zdobycia nowej wiedzy. Nie czytaj byle czego. Zamiast taniego romansu czy kryminału – wybierz czasopismo popularno-naukowe lub poradnik. Nie traktuj ukończenia studiów jako ostatniego etapu nauki. Szukaj studiów podyplomowych, kursów i szkoleń, które pomogą Ci być w czymś dobrym. Twoje umiejętności to nie coś raz nabytego – stale je rozwijaj. Nie uciekaj od trudnych zadań – niestabilna sytuacja połączona z ciężką pracą i własnymi umiejętnościami z pewnością zaowocują sukcesem, jeśli tylko zaangażujesz się w ich realizację.

Korzystaj z kursów i szkoleń – poniżej lista darmowych kursów online

1. Kurs administracja publiczna i samorządowa

2. Jak i gdzie pozyskać Klienta ?

3. Kurs Marketing i Reklama

4. Jak być dobrym rodzicem ? Poradnik + TEST

Korzystaj twórczo z nowych technologii.

Żyjąc w świecie nowoczesnych osiągnięć techniki, nie można nie umieć korzystać z nich z korzyścią dla siebie. Są aplikacje poprawiające jakość stylu życia, zdrowia, snu czy odżywiania. Inne pomagają monitorować postępy w naszych treningach lub wspierają w realizacji celów. Wypróbuj kilka z nich, żeby przekonać się, które sprawią, że Twój dzień nabierze właściwego tempa. Ułatwiaj sobie życie, zamiast komplikować.

Przy okazji pozbądź się aplikacji, które nie są wartościowe w Twoim przekonaniu, rozpraszają i zabierają cenny czas. Korzystając z dobrodziejstw informatycznych, nabywamy również umiejętności sprawnego posługiwania się nimi.

Stwórz tablicę celów i marzeń.

To nic innego jak wizualne przedstawienie Twoich pragnień oraz atrakcyjne i inspirujące spojrzenie na to, co właściwie chcesz osiągnąć. Nie wystarczy tylko marzyć, trzeba marzeniom nadać konkretny kształt w postaci celów, a ich realizacją zająć się bez zbędnego przekładania na jutro. Umieść na tablicy zdjęcia, wycinki z gazet, ulubione sentencje, czy motywujące cytaty i powieś w miejscu, na które często patrzysz. Poprzez ciągłe ich oglądanie zwizualizujesz, czyli wytworzysz w umyśle szczegółowy obraz wymarzonych celów i łatwiej je zrealizujesz. W ten sposób skierujesz swoją podświadomość na to, czego pragniesz i szybciej to osiągniesz.

Otocz się ludźmi, którzy pomogą Ci rozwinąć Twój potencjał.

Najlepiej, jeśli w Twoim otoczeniu znajdą się mądre osoby dopingujące Cię do wyzwalania z siebie najlepszej energii. Kreatywne i twórcze nastawienie do działania w gronie osób wspierających przynosi korzyści obu stronom. Razem łatwiej coś osiągnąć. Dostrzegaj też w ludziach ich dobre strony, wspólnie osiągniecie wszystko.

Możesz także znaleźć mentora, trenera lub coacha – osobę bardziej doświadczoną w konkretnej dziedzinie życia, która zwłaszcza na początku Twojej drogi z rozwojem osobistym, pokieruje Tobą w profesjonalny sposób.

Codziennie buduj i umacniaj poczucie własnej wartości.

Zacznij zwracać się do Ciebie z szacunkiem, jeśli jeszcze tego nie robisz. Łatwo nie będzie osobom z kompleksami, ale to początek zmian rozwojowych i warto pokusić się o walkę z własnymi demonami. Jeśli musisz – skorzystaj z pomocy fachowca – psychologa lub psychoterapeuty i nie wstydź się tego, że walczysz o siebie! Zdaj sobie sprawę, że jesteś wartościowa/y sam dla siebie i nie musisz nikomu tego udowadniać.

Jeśli masz skłonność do krytyki wobec siebie to od dziś zaprzestań walki ze sobą samym. Doceniaj własne osiągnięcia i mów innym o swoich sukcesach. Jesteś perfekcjonistą? Wyrzeknij się tego czym prędzej. Naucz się rozpoznawać lęki i ich przyczynę, inaczej będą Cię one mocno ograniczały i trzymały w starych nawykach i przekonaniach, a Ty masz się rozwijać i wychodzić poza ramy dotychczasowego życia.

Wykorzystuj czytanie komparatywne dla poszerzania horyzontów.

Czytanie porównawcze kilku książek z jednej dziedziny lub na te same tematy, rozwija nas bardziej, niż samo tylko czytanie. Ambitna lektura pozwala poznać różne opinie, sposoby myślenia, daje możliwość spojrzenia na sprawę z różnych punktów widzenia i poszerza horyzonty.

Zacznij pisać dziennik.

Przelewanie myśli na papier pozwala dostrzec w swoim życiu pewne wzorce i zachowania, które wywołują rozmaite emocje. Dzięki pisaniu lepiej rozumiemy motywy naszych działań, potrzeby i pragnienia. Dziennik w praktyczny sposób przyczynia się do zdobycia większej wiedzy o sobie samym i ułatwia wprowadzanie do życia pozytywnych zmian.


Zacznij się rozwijać już dziś – nie przekładaj tego na jutro!

Pomysły na rozwój osobisty

Przeczytaj także

Pomysły na rozwój osobisty – 11 technik

Jak pracować efektywnie – 12 sposobów

Jak oszczędzać pieniądze – 14 sposobów

Jak schudnąć ? radzi dietetyk Maciej Pokarowski

Jak zarządzać czasem – 10 skutecznych technik

Poradnik pozytywnego myślenia online / video

Poradnik pozytywnego myślenia online / video

Proces pozyskiwania klienta / 3 darmowe kursy

Popularne kursy online – jakie szkolenia będą na czasie ?

Fraza kluczowa artykułu: Pomysły na rozwój osobisty, Pomysły na rozwój osobisty,Pomysły na rozwój osobisty,Pomysły na rozwój osobisty,Pomysły na rozwój osobisty

4.7/5 - (4 votes)

About the Author