Pomysły na rozwój osobisty – 11 technik

4.9/5 - (30 votes)
rozwojosobistty-min

Podziel się postem

Pomysły na rozwój osobisty – 11 technik

Zmień podejście z nastawienia sztywnego na rozwojowe.

Mając na myśli rozwój osobisty trzeba zacząć od właściwego, pozytywnego nastawienia rozwojowego. System nauczania, środowisko pracy, rodzina i znajomi czasami wtłaczają nas w ramy sztywnego nastawienia, które wiąże się z unikaniem porażek, szybkim poddawaniem się, czy myśleniem, że wysiłek to coś bezwartościowego. Sukces innych traktujemy jak potencjalne zagrożenie własnej osoby, a krytykę – jak czynnik wyzwalający mechanizmy obronne. Tymczasem, żeby ruszyć do przodu, trzeba przestać stać w jednym miejscu, a ma temu służyć zmiana nastawienia na rozwojowe.


Musisz przestać bać się krytyki. To tylko informacja zwrotna od osób trzecich. Dobre wyniki i osiągnięcia znajomych powinny nas motywować i inspirować do działania. Kłopoty i niedogodności są chwilowe i mają być dla nas wyzwaniem w wytrwałym dążeniu do samorealizacji. Nic nie dzieje się bez wysiłku – to droga do osiągnięcia mistrzostwa.

Trenuj skuteczną komunikację na bazie autentyczności.

Opiera się ona na założeniu, że każda z osób wchodzących w interakcje odpowiada na równi za jej przebieg, dlatego powinna wziąć za nią odpowiedzialność. Masz prawo, tak samo jak Twój rozmówca, do wyrażania własnych myśli, przekonań, wierzeń i wartości. Nie ma potrzeby poprawiania nikogo ani ingerowania, jeśli nie zagraża to czyjemuś zdrowiu lub życiu.

Prawidłowy przebieg komunikacji opiera się na założeniu, że nie zakładamy z góry, że wiemy lepiej, co się dzieje z drugą osobą. W razie wątpliwości i niejasności, upewniaj się przez zadawanie pytań, że dobrze zrozumiałeś jej przekaz. Upewniaj się co do intencji rozmówcy, nie działaj pochopnie, jeśli chcesz zachować dystans i pamiętaj, że emocje, zwłaszcza te negatywne, nie są dobrym doradcą. Szanuj strefę innych, ucz tego wszystkich, którzy wchodzą z Tobą w interakcje, ale przede wszystkim – nie zapominaj o ochronie własnej strefy komunikacji.

Rozwijaj swoje pasje.

Wybierz działania, które Cię interesują i pozostają w zgodzie z Twoimi wartościami. Zaangażuj się w realizację hobby tak, żeby chciało Ci się wstać z kanapy i robić coś więcej poza pracą zawodową, nauką czy narzekaniem. Rozwijając swoje zainteresowania, masz możliwość spotkania ludzi myślących i odczuwających podobnie jak Ty. Staną się oni Twoim wsparciem, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Nie marnuj czasu na działania nie sprawiające Ci prawdziwej satysfakcji i nie przynoszące twórczego spełniania się. Zatem: tańcz, śpiewaj, maluj, rysuj, rzeźbij lub rób coś, co Ci sprawia radość i czerp z tego same korzyści.

Podejmuj wyzwania.

Powinny one stać się Twoim rytuałem. Postanowienia wyobrażaj sobie na każdym etapie – od pomysłu do realizacji. Możesz pochwalić się swoimi osiągnięciami za pomocą mediów społecznościowych – w ten sposób zapewnisz sobie grono kibiców. Stwórz coś swojego, zamiast kopiować innych.

Odrzuć ustalony stan rzeczy i zrób rutynową czynność inaczej, niż dotychczas. Nie bój się pomyłek, masz do nich prawo i zawsze możesz skorygować na bieżąco, a pojawiające się problemy stwarzają różne możliwości.

Nastaw się na ciągłą naukę.

Rozwój osobisty nie nastąpi bez otwarcia się na ciągłe uczenie się. Ciągłe ćwiczenie i czerpanie z doświadczenia innych osób dają możliwość zdobycia nowej wiedzy. Nie czytaj byle czego. Zamiast taniego romansu czy kryminału – wybierz czasopismo popularno-naukowe lub poradnik. Nie traktuj ukończenia studiów jako ostatniego etapu nauki. Szukaj studiów podyplomowych, kursów i szkoleń, które pomogą Ci być w czymś dobrym. Twoje umiejętności to nie coś raz nabytego – stale je rozwijaj. Nie uciekaj od trudnych zadań – niestabilna sytuacja połączona z ciężką pracą i własnymi umiejętnościami z pewnością zaowocują sukcesem, jeśli tylko zaangażujesz się w ich realizację.

4.9/5 - (30 votes)

Odkryj więcej

Czym zajmuje się animator kultury?
porady

Czym zajmuje się animator kultury?

Pasjonuje Cię sztuka i lubisz pracować z ludźmi? Masz niewykorzystane pokłady kreatywności i mnóstwo energii do działania? Zawód animatora kultury może być dla Ciebie idealny!