Pomysły na rozwój osobisty – 11 technik

Rate this post
rozwojosobistty-min

Podziel się postem

Pomysły na rozwój osobisty – 11 technik

Zmień podejście z nastawienia sztywnego na rozwojowe.

Mając na myśli rozwój osobisty trzeba zacząć od właściwego, pozytywnego nastawienia rozwojowego. System nauczania, środowisko pracy, rodzina i znajomi czasami wtłaczają nas w ramy sztywnego nastawienia, które wiąże się z unikaniem porażek, szybkim poddawaniem się, czy myśleniem, że wysiłek to coś bezwartościowego. Sukces innych traktujemy jak potencjalne zagrożenie własnej osoby, a krytykę – jak czynnik wyzwalający mechanizmy obronne. Tymczasem, żeby ruszyć do przodu, trzeba przestać stać w jednym miejscu, a ma temu służyć zmiana nastawienia na rozwojowe.


Musisz przestać bać się krytyki. To tylko informacja zwrotna od osób trzecich. Dobre wyniki i osiągnięcia znajomych powinny nas motywować i inspirować do działania. Kłopoty i niedogodności są chwilowe i mają być dla nas wyzwaniem w wytrwałym dążeniu do samorealizacji. Nic nie dzieje się bez wysiłku – to droga do osiągnięcia mistrzostwa.

Trenuj skuteczną komunikację na bazie autentyczności.

Opiera się ona na założeniu, że każda z osób wchodzących w interakcje odpowiada na równi za jej przebieg, dlatego powinna wziąć za nią odpowiedzialność. Masz prawo, tak samo jak Twój rozmówca, do wyrażania własnych myśli, przekonań, wierzeń i wartości. Nie ma potrzeby poprawiania nikogo ani ingerowania, jeśli nie zagraża to czyjemuś zdrowiu lub życiu.

Prawidłowy przebieg komunikacji opiera się na założeniu, że nie zakładamy z góry, że wiemy lepiej, co się dzieje z drugą osobą. W razie wątpliwości i niejasności, upewniaj się przez zadawanie pytań, że dobrze zrozumiałeś jej przekaz. Upewniaj się co do intencji rozmówcy, nie działaj pochopnie, jeśli chcesz zachować dystans i pamiętaj, że emocje, zwłaszcza te negatywne, nie są dobrym doradcą. Szanuj strefę innych, ucz tego wszystkich, którzy wchodzą z Tobą w interakcje, ale przede wszystkim – nie zapominaj o ochronie własnej strefy komunikacji.

Rozwijaj swoje pasje.

Wybierz działania, które Cię interesują i pozostają w zgodzie z Twoimi wartościami. Zaangażuj się w realizację hobby tak, żeby chciało Ci się wstać z kanapy i robić coś więcej poza pracą zawodową, nauką czy narzekaniem. Rozwijając swoje zainteresowania, masz możliwość spotkania ludzi myślących i odczuwających podobnie jak Ty. Staną się oni Twoim wsparciem, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Nie marnuj czasu na działania nie sprawiające Ci prawdziwej satysfakcji i nie przynoszące twórczego spełniania się. Zatem: tańcz, śpiewaj, maluj, rysuj, rzeźbij lub rób coś, co Ci sprawia radość i czerp z tego same korzyści.

Podejmuj wyzwania.

Powinny one stać się Twoim rytuałem. Postanowienia wyobrażaj sobie na każdym etapie – od pomysłu do realizacji. Możesz pochwalić się swoimi osiągnięciami za pomocą mediów społecznościowych – w ten sposób zapewnisz sobie grono kibiców. Stwórz coś swojego, zamiast kopiować innych.

Odrzuć ustalony stan rzeczy i zrób rutynową czynność inaczej, niż dotychczas. Nie bój się pomyłek, masz do nich prawo i zawsze możesz skorygować na bieżąco, a pojawiające się problemy stwarzają różne możliwości.

Nastaw się na ciągłą naukę.

Rozwój osobisty nie nastąpi bez otwarcia się na ciągłe uczenie się. Ciągłe ćwiczenie i czerpanie z doświadczenia innych osób dają możliwość zdobycia nowej wiedzy. Nie czytaj byle czego. Zamiast taniego romansu czy kryminału – wybierz czasopismo popularno-naukowe lub poradnik. Nie traktuj ukończenia studiów jako ostatniego etapu nauki. Szukaj studiów podyplomowych, kursów i szkoleń, które pomogą Ci być w czymś dobrym. Twoje umiejętności to nie coś raz nabytego – stale je rozwijaj. Nie uciekaj od trudnych zadań – niestabilna sytuacja połączona z ciężką pracą i własnymi umiejętnościami z pewnością zaowocują sukcesem, jeśli tylko zaangażujesz się w ich realizację.

Odkryj więcej

kurs

Kurs zarządzanie magazynem przez internet

  Kurs zarządzanie magazynem przez internet Kurs zarządzanie magazynem przez internet to szkolenie, które cieszy się co raz większym zainteresowaniem. Zapraszamy na kurs szczegóły w

kurs

Kurs dekoracja przestrzeni online

Kurs dekoracja przestrzeni online Kurs dekoracja przestrzeni przez internet to szkolenie, które cieszy się co raz większym zainteresowaniem. Zapraszamy na kurs szczegóły w linku poniżej.

Kurs ogrodnik przez internet
kurs

Kurs ogrodnik przez internet

Kurs ogrodnik przez internet Kurs ogrodniczy przez internet to szkolenie, które cieszy się co raz większym zainteresowaniem. Zapraszamy na kurs szczegóły w linku poniżej. Artykuł