Jak powinno wyglądać cv ? Poradnik

4.9/5 - (26 votes)
CV-min

Podziel się postem

Jak powinno wyglądać cv ?

Szukasz pracy, więc przygotowujesz aktualne CV? Nie wiesz, jakie elementy powinno zawierać i które informacje wyróżnić? Oto poradnik, dzięki któremu przygotujesz lepszy dokument od swoich konkurentów na wybrane stanowisko.

Rodzaje CV

Wbrew pozorom, nie ma jednego, uniwersalnego wzoru CV, które sprawdza się w każdym możliwym przypadku. Można je podzielić co najmniej na trzy rodzaje.

Gotowy formularz

W wielu firmach, szczególnie rozbudowanych korporacjach, wysyłanie własnego CV nie ma sensu, gdyż nie jest honorowane przez specjalistów od rekrutacji. W takich miejscach stosuje się gotowe formularze do wypełnienia, najczęściej na specjalnej podstronie www. To dość wygodna sytuacja dla potencjalnego pracownika, ponieważ zamiast głowić się nad treścią i formą CV, po prostu wypełnia kolejne okienka. Gorzej, jeśli chcesz aplikować do kilku miejsc pracy i wszędzie trzeba poświęcać czas na skrupulatne wypełnianie pojedynczych formularzy. Wówczas przychodzi na myśl, że to klasyczne CV wcale nie jest takie złe…

Jak zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej ? (darmowy kurs)

Dostęp ograniczony / zapisz się

Prezent od firmy szkoleniowej Kar-Group

 

Standardowe CV / Jak powinno wyglądać cv

CV najczęściej wygląda w następujący sposób:

Jest sformatowane tak, by zmieścić wszystkie informacje na jednej stronie;

Zawiera: fotografię, podstawowe dane personalne i kontaktowe, a także informacje dotyczące wykształcenia, doświadczenia, umiejętności i zainteresowań;

Na końcu zawiera formułkę zezwalającą na przetwarzanie danych osobowych w celach rekrutacyjnych.

Choć w Internecie można znaleźć niezliczone szablony CV do wypełnienia, a i samodzielne przygotowanie prostego wzoru nie należy do najtrudniejszych zadań, w gruncie rzeczy wszystkie są do siebie bardzo podobne. Tym bardziej należy się skupić na treści, która wyróżnia się na tle standardowej formy.

Kreatywne CV

W niektórych przypadkach warto odejść od standardowej formy CV na rzecz bardziej nietypowej czy artystycznej, w każdym razie wymykającej się schematom. To dobry pomysł w przypadku stanowisk w branży kreatywnej i związanych z designem, gdzie warto wyróżnić się już swoim życiorysem, zaprezentowanym na przykład jako obraz, infografika czy oryginalny, estetyczny schemat. Często zdarza się również, że swoistym uzupełnieniem CV jest własna strona internetowa, z adresem w rodzaju imienazwisko.pl, zawierające wszystkie niezbędne informacje online. Tak robią na przykład PR-owcy czy programiści.

Dopasuj CV do oferty pracy

Jeżeli posiadasz bogate wykształcenie i jeszcze bogatsze doświadczenie… niekoniecznie musisz się tym chwalić swojemu potencjalnemu pracodawcy. Dlaczego? Ponieważ jego interesują te elementy Twojego życiorysu, które są związane mniej lub bardziej z konkretnym stanowiskiem, a nie świadczące o zupełnie innych zainteresowaniach i umiejętnościach.

Dlatego jeśli aplikujesz w kilka miejsc naraz, postaraj się rozsyłać CV zmodyfikowane pod kątem konkretnych ofert. Kładź nacisk na to, co najważniejsze, co na pierwszy rzut oka świadczy na Twoją korzyść. Poza tym, bardzo częsta zmiana pracy niekoniecznie broni się argumentem o chęci ciągłych poszukiwań. Jaką ma pewność pracodawca, że i w tym miejscu nie zagrzejesz długo miejsca? A przecież w wielu miejscach szuka się pracowników na stałe, a nie na chwilę.

O jakich informacjach pamiętać

Dane osobowe i kontaktowe

Podstawowe informacje to kwestia dość oczywista. Najlepiej wiesz, jak się nazywasz, gdzie mieszkasz, jakie są Twoje dane kontaktowe. Pamiętaj jednak, że nawet taki detal, jak infantylny, nieprofesjonalny adres e-mail może na starcie wzbudzić niechęć odbiorcy dokumentu… Niektórzy decydują się na dodawanie informacji o stanie cywilnym, ale – tak naprawdę – czy ma to większe znaczenie w kontekście zatrudnienia?

Fotografia

Co do zdjęcia, warto je uwzględnić, ale nie dawać pierwszej lepszej fotki typu selfie lub fotografia legitymacyjna sprzed 10 lat. Przed podjęciem poszukiwań pracy warto zlecić wykonanie interesujące portretu, na przykład w stylu korporacyjnym, budującym pozytywny, profesjonalny wizerunek.

Wykształcenie

Jeśli chodzi o wykształcenie, powinno się postawić na konkret. Jeśli masz wyższe wykształcenie, nie musisz wpisywać, jakie liceum poprzedzało studia. Chyba, że była to np. szkoła średnia i posiadasz wykształcenie techniczne, a aplikujesz na stanowisko związane z wyuczonym zawodem.

Doświadczenie

O doświadczeniu już trochę wspominaliśmy – warto wskazać na to, które jest atutem w kontekście potencjalnego miejsca pracy. W zależności od formy CV, niekiedy wystarczy ograniczyć się do nazwy przedsiębiorstwa i stanowiska. Jeśli ma się więcej miejsca, można hasłowo i maksymalnie skrótowo wskazać zakres wykonywanych zadań, np. „zdalna obsługa klienta” czy „sprzedaż stacjonarna”. Standardem jest również wskazywanie widełek czasowych od roku do roku lub bardziej precyzyjnie z uwzględnieniem miesięcy.

Umiejętności

W tej części warto wskazać swoje kompetencje, najlepiej wraz z ich formalnym potwierdzeniem, np.

prawo jazdy kategorii B od 2007 roku;

biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie – certyfikat FCE;

ukończony kurs specjalista ds. social media Kar-Group;

Na przestrzeni życia zawodowego z pewnością masz okazję uczestniczyć w szkoleniach. W wolnym czasie warto też rozwijać się na własną rękę zdobywając kompetencje na przykład w ramach komercyjnych kursów. Jeśli chodzi o języki obce, w niektórych szablonach CV znajduje się osobne pole poświęcone temu zagadnieniu.

Zainteresowania

Najbardziej „luźna” część CV, która pozwala ujawnić swoje prywatne pasje. Warto nie ograniczać się do ogólników w rodzaju „sport, muzyka, gotowanie”, a bardziej sprecyzować hobby, np. „koszykówka, jazz, kuchnia śródziemnomorska”. Dzięki temu nie wpadniesz w banał, a zarazem być może nakierujesz ewentualną rozmowę kwalifikacyjną na rejony, w których czujesz się najlepiej.

Czego NIE pisać w CV

Największym błędem, jaki można popełnić w trakcie przygotowywania CV, jest… kłamstwo. Kłamstwo ma przecież krótkie nogi. Jeśli nie posiadasz wyższego wykształcenia, prawa jazdy czy doświadczenia w zawodzie… nie uciekaj w świat fikcji! Podobnie jeśli chodzi o pozornie mniej istotne elementy CV, jak znajomość języka obcego, programów komputerowych czy… zainteresowania. Chcesz zabłysnąć perfekcyjną znajomością Photoshopa, języka hiszpańskiego i golfa, bo podobno gra w niego sam prezes? Uważaj. Już na rozmowie kwalifikacyjnej zostanie to poddane weryfikacji… Rekruterzy nie znoszą kłamstw, więc CV powinno być w 100% autentyczne i weryfikowalne. Inaczej nie ma wartości. Przyniesie więcej szkód niż pożytku.

Dlatego skup się na konkretach i na faktach. Unikaj banału, zadbaj o wizualną stronę dokumentu. A wówczas Twoje CV zwiększy szanse na zatrudnienie!

Zapraszamy także do darmowej edukacji i naszych kursów online.

Skorzystaj także z darmowych szkoleń

4.9/5 - (26 votes)

Odkryj więcej

10 zasad zdrowego odżywiania
porady

10 zasad zdrowego odżywiania

Dbanie o zdrową dietę to klucz do dobrego samopoczucia, energii na co dzień i utrzymania prawidłowej masy ciała. W dzisiejszych czasach, kiedy trudno się opędzić