Jak się rozwijać w życiu ?

4.9/5 - (19 votes)
Kurs ogrodnik przez internet

Podziel się postem

Gdy cały czas stoimy w miejscu, łatwo o poczucie, że życie przecieka nam przez palce. Że coś tracimy, że marnujemy kolejne szanse. Nie zawsze jest dobry moment na odważne kroki do przodu, ale… nie ma co szukać wymówek lub wątpić w swoje możliwości. Rozwój jest ważny i potrzebny. Niezależnie od obszaru życia, który w tym momencie masz na myśli, progres wydaje się czymś pożądanym. Podpowiadamy zatem, jak się rozwijać w życiu w lepszym kierunku. To zbiór uniwersalnych, a zarazem całkiem konkretnych porad.

Jak się rozwijać? Nowe technologie przychodzą z odpowiedzią

To rozwój technologiczny w dużej mierze warunkuje zmiany w naszym codziennym funkcjonowaniu. Zwróć uwagę jak, przykładowo, powszechny dostęp do Internetu czy urządzeń mobilnych zrewolucjonizował pracę, komunikację międzyludzką czy dostęp do informacji. Technologia, czy chcemy, czy nie, zmienia świat, który nas otacza i w którym funkcjonujemy. A to oznacza, że w naszym interesie jest znać trendy technologiczne, a także rozumieć, na czym polegają najistotniejsze nowinki na rynku.

Czy trzeba zatem stać się kolejnym z geeków, który otacza się gadżetami, a wirtualną rzeczywistość  ceni bardziej niż… tą zwykłą? Czy trzeba posiąść wiedzę na poziomie specjalisty ds. sztucznej inteligencji w wiodącej amerykańskiej korporacji? Jasne, że nie. Ale nie należy zamykać się na nowinki, wychodząc z założenia, że „to za trudne”. Przeciwnie! Większość nowych technologii to rozwiązania, które mają ułatwić życie i które działają dzięki bardzo prostym mechanizmom. Najważniejsze zagadnienia i trendy są zresztą przystępnie opisywane w rozlicznych serwisach czy na portalach społecznościowych. Swoją drogą, jeśli chcesz podnieść kompetencje w zakresie korzystania z social media, zapisz się na Kurs Specjalista ds. Social Media online – szkolenie w Kar-Group (kursy-edu.net.pl).

Bądź na bieżąco z rozwojem technologicznym, a pomoże to w Twoim rozwoju osobistym. Nawet jeśli najnowsze technologie nie są Twoim narzędziem pracy czy produktami na szczycie listy wymarzonych i niezbędnych zakupów.

Właściwie wyznaczane cele

Warunkiem rozwoju w życiu prywatnym czy zawodowym jest umiejętne wyznaczanie celów do realizacji. Szeroko pojęty rozwój już jest celem samym w sobie, ale dobrze wiesz, że należy stawiać sobie więcej wyzwań, aby rzeczywiście zauważyć postępy i odczuć satysfakcję.

Musisz po prostu nauczyć się wyznaczać dobre cele, bo dobrze zdefiniowane cele są łatwiejsze w realizacji. Przekonaj się o tym podczas korzystania z polecanej i chętnie wykorzystywanej metody SMART – a raczej jej rozbudowanej formuły, czyli SMARTER.

SMART(ER) to akronim, pojęcie zbudowane z pierwszych liter angielskich słów:

 • S(pecific),
 • M(easurable),
 • A(ttractive),
 • R(ealistic),
 • T(ime-based),
 • E(xciting),
 • R(ecorded).

Tłumacząc i rozwijając: Twoje cele powinny być SMARTER, a więc sprecyzowane, mierzalne, atrakcyjne, realistyczne, terminowe, ekscytujące i zapisane.

Rozwój w życiu oparty o przemyślane cele? Brzmi dobrze! Musisz tworzyć je tak, by móc łatwo zmierzyć efekt podjętych starań. Muszą być realistyczne, osiągalne, ale zarazem dostatecznie ambitne, by motywowały do trudu. Zapisuj je, choćby na karteczce przyklejonej do lodówki. Określ deadline. Uczyć je czymś atrakcyjnym, czymś co naturalnie napędza do działania.

Pamiętaj, że umiejętność wyznaczania celów stanowi podstawę dobrego zarządzania. Jeżeli myślisz o awansie na kierownicze stanowisko to jedna z wielu kompetencji, których potrzebujesz. Dowiedz się więcej na Kurs logistyka i zarządzanie online w Kar-Group (szkolenia-kargroup.eu).

Realizacja pasji

Nie sprowadzajmy rozwoju życiowego do poszukiwań dobrej pracy i spełnienia w życiu towarzyskim. Co oczywiste – obie te sfery w dużej mierze decydują o naszym szczęściu, ale… przecież życie jest bardziej złożone, prawda?

Nie zabijaj w sobie potrzeby rozwoju na gruncie pasji, hobby. Osiągaj sukcesy w świecie zainteresowań, nawet jeśli nie interesuje to Twoich bliskich, a znajomym odpowiadają inne aktywności.

Spełnienie w wolnym czasie jest także potrzebne do rozwoju. W tym, co robisz „po godzinach” też stawiaj kolejne kroki. Przykładowo: lubisz spędzać czas w ogrodzie? Zapisz się na Kurs projektowanie ogrodów online – szkolenie w Kar-Group (szkolenia-kargroup.eu). Kto wie, może połączysz pasję z pracą zawodową?

Czytaj i dowiaduj się, jak się rozwijać

Poziom czytelnictwa książek w Polsce nie jest, delikatnie mówiąc, najwyższy. Problem leży jednak gdzieś indziej – mianowicie w samym podejściu do czynności jaką jest czytanie (a szczególnie: czytanie wartościowych treści ze zrozumieniem).

Czytanie się opłaca. Warto czytać. Niekoniecznie chodzi tylko o książki, o literaturę piękną czy faktu. Czytać można przecież prasę. Artykuły internetowe. Poradniki. Dłuższe wpisy w mediach społecznościowych i na blogach. A tak często unikamy czytania, wolimy treści multimedialne, do przesłuchania, obejrzenia. W takim contencie nie ma nic złego, ale czy naprawdę zapomnieliśmy, co daje czytanie? Najważniejsze korzyści to:

 • poszerzanie słownictwa i kompetencji komunikacyjnych,
 • stymulowanie wyobraźni,
 • poprawa pamięci,
 • budowanie umiejętności wyszukiwania i przetwarzania informacji,
 • poszerzanie wiedzy.

Jak się rozwijać w życiu? Cóż, także poprzez czytanie! A jeżeli tematyka wspomnianej literatury, szerzej kultury jest Ci bliska, poznaj Kurs animator kultury online – szkolenie online w Kar-Group (szkolenia-kargroup.eu).

Zdrowy i aktywny styl życia

Na rozwój trzeba mieć nie tylko pomysł i motywację, ale również siłę. Tak! Siłę fizyczną, która wspiera siłę mentalną w realizacji kolejnych celów. To nie poradnik, w którym będziemy rozważać wyższość jednej dyscypliny sportu nad inną. Ale przypomnimy, że sport to zdrowie. Aktywność to zdrowie. A zdrowie jest potrzebne, by czuć satysfakcję z rozwoju w innych sferach życia. Nie zapominaj o aktywności, o zbilansowanej diecie, o odpoczynku, od dobrych nawykach. Im wyższa świadomość w tych sprawach, tym skuteczniejszy rozwój osobisty. Swoją drogą – sport wspaniale uczy motywacji i budowania relacji międzyludzkich. Podobnie jak Kurs Teambulding – Motywacja i Budowanie Zespołu (kursy-edu.net.pl).

Asertywność i perswazja

Rozwój można porównać do wędrówki. A w każdej wędrówce, na każdym szlaku, zdarza się spotykać przeszkody. Pytanie zatem, czy jesteś w stanie je skutecznie pokonać. Dużą pomocą jest:

 • asertywność,
 • perswazja,
 • pewność siebie.

Rodzimy się z tymi umiejętnościami? Nie. Nabywamy je w procesie socjalizacji, a także w toku wszystkich życiowych doświadczeń. Nigdy nie jest za późno, by zwiększyć pewność siebie, poprawić asertywność, nauczyć się wpływać na innych. Własne zdanie, Twoje zdanie – to warunek sukcesu w rozwoju osobistym. Skoro chcesz poznać kilka przydatnych na tym polu socjotechnik, zapisz się na Kurs Perswazja i Socjotechnika – szkolenie w Kar-Group (kursy-edu.net.pl).

Edukacja – złoty środek na to, jak się rozwijać

Celowo dopiero w ramach swoistego podsumowania przypominamy o konieczności edukacji jako odpowiedzi na pytanie „jak się rozwijać w życiu?”. Nie należy bowiem sprowadzać do nauki całego procesu prowadzącego do postępów, ale z drugiej strony – to właśnie zdobywanie wiedzy warunkuje rozliczne sukcesy.

Ucz się. Czerp naukę z różnych źródeł. Wiele możesz osiągnąć na własną rękę, chociażby dzięki kursom i szkoleniom. Oprócz płatnych masz do wyboru także wiele darmowych, np. w Akademii Kar-Group:

Nauka, nauka, jeszcze raz nauka. Nie zawsze według ścisłych reguł i schematów. Najważniejsza jest po prostu otwartość na zmiany. Postępy wymagają wysiłku. Ale rozwój przynosi satysfakcję. Powodzenia!

4.9/5 - (19 votes)

Odkryj więcej